Cildinizi kışa hazırlamak için 7 teklif

03.01.2024
22

Yeni yıl ılık denebilecek bir havayla karşılanmış olsa da ocak ayının ortaları itibariyle kış tam manasıyla kendini göstermeye başlıyor.

Yeni yıl ılık denebilecek bir havayla karşılanmış olsa da ocak ayının ortaları itibariyle kış tam manasıyla kendini göstermeye başlıyor. Hava değişimi ve sert soğuklar halihazırda pek çok hastalığı beraberinde getirirken, beklenen daha soğuk ve rüzgârlı günlerin cildimiz için de büyük bir sorun haline dönüşebileceğine dikkat çeken Anadolu Sıhhat Merkezi Dermatoloji Uzmanı Dr. Hazal Sönmezler Selek, “Soğuk ve rüzgârlı havanın tesiriyle cilt çok daha süratli bir formda kuruyor, cilt bariyeri zayıfladığı için dış etmenlere karşı daha hassas hale geliyor ve çeşitli hasarlar alma mümkünlüğü artıyor” açıklamasında bulundu.

Kış periyodunda cilt kuruluğu sebebiyle egzama, atopik dermatit ve seboreik dermatit üzere dermatolojik hastalıklarda alevlenmelerin arttığını vurgulayan Anadolu Sıhhat Merkezi Dermatoloji Uzmanı Dr. Hazal Sönmezler Selek, cilt bariyerini güçlendirmek ve cildin daha az hasara maruz kalmasını sağlamak için 8 teklifte bulundu:

  1. Uzun ve sıcak duşlar almaktan kaçının.
  2. Özellikle kuru bir cildiniz var ise duş alırken cildinizi kurutmayacak ve parfüm, sls, paraben içermeyen duş jellerini tercih edin.
  3. Her duştan sonra cildiniz hafif nemli iken, suyu cilde hapsetmek için nemlendirici kullanmayı unutmayın.
  4. Yüzünüz için kullandığınız cilt bakım eserlerini mevsimlere nazaran değiştirmeniz gerekebileceğini unutmayın. Örneğin kullandığınız yıkama eseri cildinizi bu devirde fazla kurutuyorsa daha az kurutucu bir yıkama eserine geçin, yüzünüze uyguladığınız nemlendiriciyi cildinizde kuruluk oluşuyorsa ağırlaştırın yahut uygulama sıklığınızı arttırın.
  5. Kışın tesiri ile ellerde de kuruluk ve egzama görülebileceğinden ellerinizi çok sıcak suyla yıkamaktan kaçının, mümkün olduğunca az kolonya ve dezenfektan kullanmaya çalışın. Her el yıkama sonrasında gliserin yahut seramid üzere içerikler barındıran parfümsüz nemlendiriciler tercih etmek cilt bariyerine katkı sağlayacaktır. Haftada 2 gece ellerinize vazelin uygulayıp pamuklu egzama eldiveni giydikten sonra sabaha kadar bekleyin, bu sayede elleriniz kış koşullarına daha güçlü olacaktır.
  6. Dudaklarınızı parfüm ve renklendirici içermeyen nemlendirici dudak balmları ile nemlendirin. Bu eserleri tercih ederken güneş muhafaza faktörü içerenleri tercih etmeniz tıpkı vakitte dudaklarınızı güneşten korumanızı da sağlayacaktır. Kuruluk şikâyeti ile dudaklarınızı yalamanız, durumu daha da kötüleştireceğinden bu alışkanlığınızdan var ise vazgeçin.
  7. Kış mevsiminde konut ve iş yeri üzere kapalı ortamlarda daha fazla vakit geçirildiği için bu ortamlardaki sıcak ve kuru havanın tesiriyle ciltte kuruluk artabiliyor. Bu sebeple uzun vakit geçirdiğiniz kapalı yerlerde hava nemlendiricileri kullanmaya ihtimam gösterin.
  8. Kış periyodunda de cilt sıhhatiniz için güneş koruyucunuzu kullanmanız gerektiğini unutmayın.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: , , ,
YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.