“Meşgul Şehir” Standı 27 Nisan’a kadar İAE’de

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün (İAE) Cumhuriyet öncesi İstanbul’un işgal yıllarını mercek altına aldığı Meşgul Kent: İşgal İstanbul’unda Siyaset ve Gündelik Hayat, 1918–1923 sergisi, 27 Nisan’a kadar ziyaretçilerle buluşmaya devam edecek. Stant, İstanbul tarihinin en sıra dışı ve çalkantılı devirlerinden birini varlıklı bir arşiv çalışmasıyla gözler önüne seriyor.

05.01.2024
16
“Meşgul Şehir” Standı 27 Nisan’a kadar İAE’de

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün (İAE) Cumhuriyet öncesi İstanbul’un işgal yıllarını mercek altına aldığı Meşgul Kent: İşgal İstanbul’unda Siyaset ve Gündelik Hayat, 1918–1923 sergisi, 27 Nisan’a kadar ziyaretçilerle buluşmaya devam edecek. Stant, İstanbul tarihinin en sıra dışı ve çalkantılı periyotlarından birini güçlü bir arşiv çalışmasıyla gözler önüne seriyor.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı İstanbul Araştırmaları Enstitüsü’nün Meşgul Kent: İşgal İstanbul’unda Siyaset ve Gündelik Hayat, 1918–1923 başlıklı sergisi Birinci Dünya Savaşı’nın akabinde İngiliz, Fransız ve İtalyan orduları tarafından işgal edilen İstanbul’u yazılı ve görsel arşivlerin ışığında izleyiciye aktarıyor. Daniel-Joseph MacArthur-Seal ve Gizem Tongo’nun küratörlüğünde, memleketler arası bir istişare surasıyla birlikte hazırlanan stantta, Kasım 1918 – Ekim 1923 ortasında süren işgal; askeri, toplumsal ve kültürel boyutlarıyla ele alınıyor.

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü arşivinin yanı sıra Türkiye, Fransa, İngiltere, Yunanistan, Ermenistan ve Rusya’daki çeşitli kütüphane, arşiv ve koleksiyonlardan seçilmiş, birçoğu birinci defa sergilenen evraklar ortasında, resmi yazışmalardan fotoğraflara, görüntülerden fotoğraflara bir dizi yazılı ve görsel materyal yer alıyor. İtilaf devletlerinin İstanbul’dan ayrılışının ve Türk ordusunun kente girişinin 100. yılı, sözün her anlamıyla meşgul bir şehri’n gündemini belirleyen bireylere, olaylara ve hareketlere tekrar bakmak için kıymetli bir fırsat sunuyor.

Beyoğlu Tepebaşı’ndaki İstanbul Araştırmaları Enstitüsü Galerisi, pazar hariç haftanın her günü 10.00 – 19.00 saatleri ortasında gezilebilir. 

İstanbul Araştırmaları Enstitüsü tıpkı vakitte bir kütüphane! Kütüphane çalışma saatleri hakkında detaylı bilgi için web sitesini ziyaret edebilirsiniz. http://www.iae.org.tr 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.