Duygusal bir boşluk hissiyle gayretin ismi: ‘Languishing’

06.01.2024
24

Günlük hayatın karmaşıklığı, iş gerilimi ve toplumsal baskılar ortasında sıkışıp kalan pek çok kişi, ‘languishing’ ismi verilen duygusal bir boşluk hissiyle çaba ediyor. Bu durumun, motivasyonun düşmesine ve hayat gücünün azalmasına sebep olabildiğini kaydeden Uzman Klinik Psikolog Uluğ Çağrı Beyaz, “Günlük ömrün monotonluğu, heyecan kaybı, amaçsızlık üzere hisler hissetmeye neden olabiliyor.” dedi.

Depresyon yahut tükenmişlik kadar önemli olmasa da ömür gücünü azaltıyor

Günlük ömrün karmaşıklığı, iş gerilimi ve toplumsal baskılar ortasında sıkışıp kalan pek çok kişi, ‘languishing’ ismi verilen duygusal bir boşluk hissiyle gayret ediyor. Bu durumun, motivasyonun düşmesine ve hayat gücünün azalmasına sebep olabildiğini kaydeden Uzman Klinik Psikolog Uluğ Çağrı Beyaz, “Günlük hayatın monotonluğu, heyecan kaybı, amaçsızlık üzere hisler hissetmeye neden olabiliyor.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi NP Etiler Tıp Merkezi Uzman Klinik Psikolog Uluğ Çağrı Beyaz, ruhsal sıhhat üzerinde olumsuz tesirleri olan bir duygusal durum olan ‘Languishing’ hakkında bilgi verdi.

Umutsuzluk ve içsel boşluk üzere hislere yol açabiliyor

‘Languishing’in hayat gücünün ve motivasyonunun düşük olduğu, lakin depresyon yahut tükenmişlik üzere önemli bir ruhsal bozukluk olmayan bir duygusal durum olduğunu kaydeden Uzman Klinik Psikolog Uluğ Çağrı Beyaz, “Bu durum kitlesel hadiseler, iş gerilimi, aile sıkıntıları üzere etkenlerle ortaya çıkabilir ve şahısta ilgi kaybı, ümitsizlik ve içsel boşluk üzere hislere yol açabilir. Languishing, ruhsal sıhhat üzerinde olumsuz tesirleri olan bir duygusal durumdur. Kişinin, hayat gücünün ve motivasyonunun düşmesine neden olan ancak depresyon yahut tükenmişlik üzere önemli bir ruhsal bozukluk olmayan bir durumdur.” dedi.

Kişinin hislerini tanıma ve yönetme hünerini zayıflatabilir

Bu durumun uzun sürmesi yahut kuvvetli hislerin artmasının majör depresyona yol açabildiğini söz eden Uzman Klinik Psikolog Uluğ Çağrı Beyaz, “Languishing, duygusal sıhhat üzerinde de tesirlidir. Kişinin hislerini tanıma ve yönetme hünerini zayıflatabilir; kendine inancını, özsaygısını ve özgüvenini azaltabilir. Bununla birlikte kişinin memnunluk, sevinç, heyecan üzere olumlu hisleri yaşama kapasitesini düşürebilir.” diye konuştu.

Languishing durumunda olan bir kişi, toplumsal bağlarında de meseleler yaşayabilir

Languishing durumunda olan bir kişinin, ömürde bir mana yahut maksat bulamama, ilgi ve heyecan kaybı, ümitsizlik ve içsel boşluk üzere hislere sahip olabileceğini de anlatan Uzman Klinik Psikolog Uluğ Davet Beyaz, “Bu şahısların genel ömür tatmini, güç düzeyleri ve motivasyon seviyesi de olumsuz tarafta etkilenebilir. Bu durum içinde olan bir kişi, hayatın zorluklarına karşı daha az dirençli, daha az üretken, daha az yaratıcı ve daha az başarılı olabilir. Languishing durumunda olan bir kişi, toplumsal bağlarında de problemler yaşayabilir. Ayrıyeten kişinin kendisini yalnız, izole ve anlaşılmaz hissetmesine de sebebiyet verebilir.” dedi.

Sosyal izolasyon bu durumun yaşanmasında etkili

Hangi faktörlerin, insanları languishing durumuna sokabileceğini de lisana getiren Uzman Klinik Psikolog Uluğ Çağrı Beyaz, şöyle devam etti:

“Burada birkaç nedenden kelam edilebilmektedir. Bunlara bakacak olursak;

• Çağdaş hayatın suratı: Günümüzde iş, eğitim, aile, toplumsal hayat üzere pek çok alanda başarılı olmak için bireyler ağır bir ömür sürdürmektedir. Bu durum, gerilim, baskı, yorgunluk ve tükenmişlik üzere olumsuz hislere yol açabilir. Ayrıyeten, beşerler kendilerine vakit ayırmak, hobi yahut ilgi alanlarına yönelmek, dinlenmek ve keyif almak üzere gereksinimlerini ihmal edebilir. Bu da languishing durumunu tetikleyebilir.

• Toplumsal izolasyon: İnsanlar, içinde bulunduğu kurallar ve kitlesel hadiseler üzere büyük ölçekli olaylar nedeniyle toplumsal alakalarını kısıtlamak zorunda kalabilir. Bu da insanların yalnızlık, anlaşılmazlık, desteksizlik üzere hisler yaşamasına neden olabilir. Toplumsal irtibatlar, insanların ruh halini olumlu istikamette etkileyen değerli bir faktördür. Toplumsal izolasyon ise bu durumun yaşanmasında tesirlidir.

• Şahsî zorluklar: Sağlık meseleleri, ekonomik meşakkatler, ailevi sorunlar, travmatik olaylar üzere durumlar insanların ruhsal sıhhatini olumsuz etkileyebilir. Bu tıp zorluklarla başa çıkabilmek için uygun baş etme stratejileri geliştirmek değerlidir. Aksi takdirde, languishing durumu ortaya çıkabilir.

Günlük hayatın monotonluğu, heyecan kaybı, amaçsızlık üzere hisler hissetmeye; belirsizlikler, dert düzeyinin artmasına ve denetim hissinin azalmasına; ilgi kaybı ise, insanların kendilerini boş ve anlamsız hissetmesine, motivasyonlarının düşmesine ve güçlerinin azalmasına neden olabiliyor.”

Languishing durumundan kurtulma yahut bu durumu tedbire stratejileri

Uzman Klinik Psikolog Uluğ Çağrı Beyaz, Languishing durumundan kurtulma yahut bu durumu tedbire konusunda da şunları sıraladı:

“Duygularınızı paylaşmak, duygusal yükü azaltmaya ve duygusal istikrarınızı sağlamaya yardımcı olabilir. Arkadaşlarınızla, ailenizle yahut bir uzmanla konuşarak kendinizi rahatlatın. 

Sağlıklı alışkanlıklar edinin: Sağlıklı beslenme, nizamlı idman ve kâfi uyku, zihinsel sıhhatinizi destekleyen değerli faktörlerdir. Bedeninize âlâ bakarak ruh halinizi de güzelleştirebilirsiniz. 

Hobiler ve ilgi alanlarına vakit ayırın: Kişisel ilgi alanlarınıza ve hobilere vakit ayırmak, motive olmanıza ve zihinsel canlılığınızı artırmanıza yardımcı olabilir. Keyif aldığınız aktiviteler yaparak ömür gücünüzü yükseltebilirsiniz. 

Sosyal ilişkiler kurun: Sevdiklerinizle irtibat kurmak, toplumsal takviye ağı oluşturmanıza yardımcı olabilir. Yakın alakalar duygusal istikrarınızı güçlendirebilir. Toplumsal izolasyondan kaçınarak ruh halinizi güzelleştirebilirsiniz. Kendinizi ödüllendirin ve takdir edin. Kendinize vakit ayırarak gerilimden uzaklaşın. 

Bu formüllerin işe yaramadığını düşündüğünüzde ise profesyonel yardım alın: Eğer languishing devri uzun sürüyor yahut güçlü hisler artıyorsa, bir uzmana başvurmayı düşünün. Profesyonel dayanak, duygusal dengeyi sağlamak için kıymetlidir. 

Bu stratejiler, languishing durumunu olumlu tarafta etkileyebilecek davranışlar yahut alışkanlıklardır. Languishing durumu, hayatın değişkenlikleri karşısında insanların duygusal sıhhatini korumak için şuurlu adımlar atmalarını gerektirir. Kendinize vakit ayırmak, uygun bakmak ve gerektiğinde profesyonel yardım almak, duygusal dengeyi sürdürmeye yardımcı olabilir.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: , , , ,
YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.