Evcil hayvanların sıhhati, kokuların doğurabileceği risklerle karşı karşıya!

06.01.2024
26

Kokular, evcil hayvanlar için büyük bir risk olabiliyor. Kokuların içerdiği bileşenler, bilhassa yapay kokular ve uçucu yağlar, evcil dostlarımızın sıhhatine ziyan verebiliyor. Veteriner Doktor Burcu Etraflı, “Birçok evcil hayvan sahibi, kimi kokuların hayvanlar için zehirli olduğunun farkında değil.” dedi.

Kokular, evcil hayvanlar için büyük bir risk olabiliyor. Kokuların içerdiği bileşenler, bilhassa yapay kokular ve uçucu yağlar, evcil dostlarımızın sıhhatine ziyan verebiliyor. Veteriner Doktor Burcu Etraflı, “Birçok evcil hayvan sahibi, birtakım kokuların hayvanlar için zehirli olduğunun farkında değil.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi Tıbbi Yöneticilik Laboratuvar Sorumlu Yöneticisi Veteriner Doktor Burcu Etraflı, bilhassa köpeklerde ve kedilerde kokuların yol açabileceği önemli sıhhat meseleleri hakkında bilgi verdi.

Koku ve parfüm ortasında fark var

Veteriner Tabip Burcu Etraflı, koku ve parfüm ortasında bir fark olduğunu tabir ederek, parfümün temel fonksiyonunun güzel bir koku vermek olduğunu, köpeklerin de insanlardan yaklaşık 10 bin kat daha âlâ koku alabildiğini ve kokulara karşı hayli hassas olduklarını söyledi.

Yapay kokular hem hayvanlar hem de beşerler için tehlikeli! 

‘Koku’ sözü köpek şampuanının etiketinde yer alıyorsa eserin yapay kokular içerdiğini lisana getiren Veteriner Tabip Burcu Etraflı, şunları kaydetti:

“Bu, tüm yapay kokuların inançsız olduğu manasına gelmez, fakat fitalatlar, yapay kokularda bulunan en yaygın toksik kimyasallardandır, köpekler ve beşerler için de en tehlikeli bileşenlerden biridir. Fitalatlar, eserleri (plastikler ve mesken eserleri dahil) yumuşatmak ve elastikiyetini arttırmak için kullanılan plastikleştiricilerdir. Ayrıyeten Memleketler arası Kanser Araştırma Ajansı tarafından resmi olarak kanserojen ilan edildiler. Gayeleri kokularda kullanılan öteki bileşenleri birbirine bağlamaktır lakin sonuç olarak köpeğinizin endokrin sistemine ziyan verebilir. Yapay kokular ayrıyeten etanol, benzil asetat, benzil alkol ve linalool üzere başka toksik kimyasalları da içerebilir.”

Bazı kokular hayvanlar için zehirli olabilir

Veteriner Doktor Burcu Etraflı, kedilerin esansiyel yağlara karşı köpeklerden daha hassas olduğunu kaydederek, “Bu nedenle, kedinizde kullanılması inançlı olan eserleri seçerken daha dikkatli olmanız gerekir. Esansiyel yağlar ve çeşitli kokular her çeşit şeyin içinde bulunur. Aromaterapi, paklık eserleri, içecek aromaları, parfümler, ferdî bakım eserleri, oda spreyleri, mumlar ve daha fazlasını içerir. Ve birçok evcil hayvan sahibi, kimi kokuların hayvanlar için zehirli olduğunun farkında değildir.” dedi.

Evcil hayvanlar ve uçucu yağlar…

Evcil hayvan sahiplerine esansiyel yağ içeren eserlerden kaçınmalarını öneren Veteriner Tabip Burcu Etraflı, şöyle devam etti:

“Evcil hayvanlarımız, fenol ismi verilen bir bileşik nedeniyle uçucu yağlardan hastalanabilir. Fenoller bitkilerde doğal olarak, uçucu yağlarda ağır olarak bulunur. Fenoller deriden, burundan ve ağızdan kolaylıkla emilir. Beşerler için fenoller karaciğer tarafından metabolize edilir ve toksik tesirler azalır. Lakin kedilerde karaciğer enzimleri daha az olduğu için bilhassa risk altındadır. Bu onların tüm bu farklı kimyasalları bizim üzere metabolize edemeyecekleri manasına geliyor. Bu yağlar ve kokular hayvanımızla temas ettiğinde derisini ve ağzını da yakabilmektedir.”

Kedilerde uçucu yağ zehirlenmesi belirtileri…

Kedilerde uçucu yağ zehirlenmesi belirtilerine de dikkat çeken Veteriner Doktor Burcu Etraflı, bu belirtileri; gözlerini yahut ağzını patilemek, dudaklarında, lisanında yahut derisinde kızarıklık, kusma, zayıflık, nefes almada zorluk, kas titremeleri, salya akması, istikrar kaybı, sulu burun ve gözler olarak sıraladı.

Bazı kokular köpeklerin merkezi hudut sistemini etkileyebiliyor

Esansiyel yağlar ve sıvı parfümlerin köpekleri de etkileyebildiğini anlatan Veteriner Doktor Burcu Etraflı, şöyle devam etti:

“Bazen bu yağlar köpeklerimizde davranış problemlerine yahut değişikliklere yol açabilir. Kimi kokular merkezi hudut sistemi üzerinde olumsuz tesirlere ve teneffüs problemlerine neden olmaya başlar. Bu yağları, bilhassa de çay ağacı yağını yutmak köpeğimizin sindirim sistemi için de tehlikeli olabilir. Lakin bildiğimiz şey, bunların yanlış kullanılmasının köpeğinizin merkezi hudut sistemini olumsuz istikamette etkileyebileceği ve önemli alerjik tepkilere neden olabileceğidir. Bu esansiyel yağlar bize lezzetli gelse de evcil hayvanlar için (hem burunları hem de ciltleri) epey tahriş edicidir. Bu nedenle, inançlı tarafta olmak için köpek şampuanlarından ve koku olarak esansiyel yağların kullanıldığı topikal eserlerden kaçınmak en güzelidir. Tahlil ise alerjen içermeyen kokulardır.”

Kaçınılması gereken zehirli kokular

Veteriner Doktor Burcu Etraflı, kaçınılması gereken zehirli kokuların ve esansiyel yağları; çay ağacı, karanfil, narenciye, tarçın, Ylang Ylang, çam, okaliptüs ve kış yeşili olarak sıraladı.

Toksik olmayan kokular ve evcil hayvanlar için inançlı esansiyel yağlar

Burcu Etraflı, köpekler ve kediler için toksik olmayan kokular ile evcil hayvanlar için inançlı esansiyel yağları da şöyle sıraladı:

“Mür, buhur, papatya, nane, lavanta, zencefil ve biberiye.” 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.