Tedavi edilmeyen menenjit mevte yol açabilir

08.01.2024
26

Menenjitin; beyni ve omuriliği çevreleyen dokuların iltihaplanması olduğunu belirten VM Medical Park Mersin Hastanesi Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Erkan Yeşiller, “Menenjit tedbir alınmadığında önemli beyin hasarı oluşturan ve mevte neden olabilen bir hastalıktır. Her yaştan insanı etkileyebilir. Bununla birlikte 1 yaş altı bebekleri, okul öncesi eğitim gören çocukları ve genç şahısları daha fazla etkiler” dedi.

Menenjitin; beyni ve omuriliği çevreleyen dokuların iltihaplanması olduğunu belirten VM Medical Park Mersin Hastanesi Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Erkan Yeşiller, “Menenjit tedbir alınmadığında önemli beyin hasarı oluşturan ve mevte neden olabilen bir hastalıktır. Her yaştan insanı etkileyebilir. Bununla birlikte 1 yaş altı bebekleri, okul öncesi eğitim gören çocukları ve genç şahısları daha fazla etkiler” dedi.

VM Medical Park Mersin Hastanesi Çocuk Sıhhati ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Erkan Yeşiller, menenjit hakkında açıklamalarda bulundu. Menenjitin tarifini yapan Uzm. Dr. Yeşiller, “Menenjit, beyni ve omuriliği çevreleyen dokuların iltihaplanmasıdır. Mevt riski ve enfeksiyon sonrasında sekel bırakma riski çok yüksek olan bir hastalıktır. Ölümcül bir hastalıktır ve acil tıbbi bakım gerektirir. Menenjitler her yaşta görülebilmekle bir arada, yenidoğan ve 1 yaşından küçük çocuklarda riski hayli yüksektir. Çocuklarda bağışıklık sistemi tam gelişmediğinden menenjit en tehlikeli hastalıkların başında gelir. İnsan sıhhatini önemli manada tehdit eden menenjit hastalığı, temas, öksürük ve damlacık yolu ile bulaşır. Anne ve babaların hastalığın belirtilerini dikkate alması ve tedavinin vakit kaybetmeden başlaması, hastalığın ziyan bırakmaması açısından hayli önemlidir” diye konuştu.

ÇEŞİTLİ VİRÜSLER NEDEN OLABİLİR

Menenjitin ana nedeninin mikroorganizmalar olduğunu belirten Uzm. Dr. Yeşiller, “Çeşitli bakteri, virüs, mantar ve parazit tipleri bu hastalığı sebep olabilir. Bakteriyel menenjit en yaygın görülen ve en tehlikeli menenjit çeşididir. Bakteriyel menenjite neden olan en yaygın bakteri cinsleri Meningokok, Pnömokok ve H. İnfluenza Tip B’dir. Menenjit kaynaklı ölümlerin büyük çoğunluğuna bu bakterilerin yol açtığı menenjit tipleri sebep olmaktadır” halinde konuştu.

CİDDİ BEYİN HASARI OLUŞTURABİLİR

Önlem alınmayan menenjitin mevte bile neden olabileceğini aktaran Uzm. Dr. Yeşiller, şu bilgileri paylaştı:

“Menenjit tedbir alınmadığında önemli beyin hasarı oluşturan ve vefata neden olabilen bir hastalıktır. Her yaştan insanı etkileyebilir. Bununla birlikte 1 yaş altı bebekleri, okul öncesi eğitim gören çocukları ve genç şahısları daha fazla tesirler. Aşı, erken teşhis ve tedaviyle vefat ve sekellerin önüne geçilebilir. Türkiye, WHO (Dünya Sıhhat Örgütü) bilgilerine nazaran orta riskli kümede yer almaktadır ve aşının uygulanması önerilmektedir. Türkiye’de çocuklarda konjüge pnömokok ve Hib aşılarının rutin olarak uygulanmasından evvelki devirde, akut bakteriyel menenjit etkenleri N.meningitidis (yüzde 56.8), S.pneumoniae (yüzde 22.5) ve Hib (yüzde 20.5) olarak tespit edilmiştir. Aktif aşılama sayesinde S.pneumoniae ve Hib’e bağlı menenjit kıymetli ölçüde azalmıştır, lakin rutin aşı programında olmayan meningokok etkeni hala değerini korumaktadır.”

MENENJİT BELİRTİLERİNE DİKKAT!

Menenjitin belirtilerine dikkat çeken Uzm. Dr. Yeşiller, “Menenjitin erken belirtileri grip ile benzeridir. Menenjit hastalığının temel belirtileri birkaç saat ya da birkaç gün içerisinde kendini gösterir. Klinik olarak yaş küçüldükçe menenjit semptom ve bulguları özgüllüğünü kaybetmektedir” dedi.

Uzm. Dr. Yeşiller, menenjitin en yaygın belirtilerini ise şu biçimde sıraladı:

 • Şiddetli baş ağrısı,
 • Kusma,
 • Yüksek ateş (38 derece ve üstü),
 • Ense sertliği,
 • Uyku hali,
 • Konsantrasyonda zahmet,
 • Havale geçirme,
 • Boyun tutulması,
 • Parlak ışığa bakmakta zahmet,
 • Sersemlik hali,
 • Bilinç bulanıklığı,
 • Soğuk el ve ayaklar,
 • Titreme,
 • Hızlı soluk alıp verme, 
 • Eklem ve kas ağrıları.

Uzm. Dr. Yeşiller,  yenidoğan bebeklerde ise yüksek ateş yahut olağanın altında olması, inleme, tiz sesli ağlama, hareketlerde yavaşlama, uyku hali ve sersemlik, konvülzyon, beslenme zahmetleri, kusma, bıngıldakta şişlik, başın geriye gerçek bükülmesi üzere menenjit belirtileri görülebileceğinin altını çizdi. 

TEDAVİSİ 21 GÜNE KADAR SÜREBİLİR

Teşhis koyma sürecinden bahseden Uzm. Dr. Yeşiller, “Hastalığın kesin tanısı yalnızca lomber ponksiyon ile yapılmaktadır. Beyin omurilik sıvısı bir iğne yardımı ile bel bölgesindeki omurlardan alınır. Alınan örnek sonucunda ilgili laboratuvar testleri yapılır ve teşhis konur. Menenjit kuşkusu olan stabil hastalarda, uygun kan testleri yanında katiyen lomber ponksiyon (LP) yapılmalıdır. Hastalığa neden olan mikroorginazma çeşidine nazaran tedavisi 14 ile 21 gün ortasında sürmekle birlikte bu durum kişinin yaşına ve risk faktörlerine nazaran de farklılık gösterebilir” tabirlerini kullandı.

 HASTALIKTAN KORUNMANIN TESİRLİ YOLU AŞI OLMAK

 Menenjit hastalığından korunmanın en düzgün yolunun aşı olduğunu lisana getiren Uzm. Dr. Yeşiller, “Çocukluk çağı ve sonrası devirde yapılan karma aşılar menenjite neden olan birtakım etkenlere karşı muhafaza sağlar. Bununla birlikte rutin aşı programında olmayan, bilhassa sık karşılaşılan bakteriyel meningokok etkeni hala değerini müdafaaya devam etmektedir. Meningokok aşıları, talep eden ailelere birçok sıhhat merkezlerinde özel olarak yapılmaktadır” dedi.

BEYİN HASARI VE İŞİTME KAYBINA YOL AÇABİLİR

Menenjit aşısının değerinin altını çizen Uzm. Dr. Yeşiller, “Meningokok aşısının rutin aşı takviminde yer almamasından ötürü, bu aşıyı yaptırmaya gerek olmadığını, yapılan aşıların kâfi olduğunu düşünebilir. Menenjit tedavi edilmediği yahut tedbir olarak aşı yapılmadığı takdirde beyin hasarı, işitme kaybı üzere önemli komplikasyonlara ve vefata yol açabilen bir hastalık olduğu için hastalıktan korunma gayeli menenjit aşısı yaptırılması büyük değer taşır. Menenjit aşısı inançlı olduğundan aşıyı yaptırmakta tereddüt etmeye gerek yoktur. Aşının iştah kaybı, ateş, aşı olunan yerde kızarıklık ve halsizlik üzere yan tesirleri kısa vakit içerisinde geçer. Menenjit aşısı öteki aşılarla birlikte yapılabilir. Menenjit aşıları ikinci aydan itibaren yapılabilir. Aşının çeşidi ve başlangıç yaşına nazaran dozları değişebilir. Menenjit aşısı epeyce esirgeyici ve tesirli bir aşıdır. Koruyuculuğu yüzde 95 ile yüzde 100 ortasındadır. Kişi aşı olduktan sonra ömür uzunluğu menenjite karşı bağışıklık kazanacaktır” diyerek kelamlarını sonlandırdı. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: , , , ,
YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.