Öbür Sinema Rota: Bursa ile Nilüfer’de sinema şöleni başladı

Nilüfer Belediyesi takviyesiyle yapılan Diğer Sinema Rota: Bursa, Memory (Hatır) sinemasıyla sinemaseverlerle buluştu. 14 Ocak’a kadar sürecek programda sinema gösterimlerinin yanı sıra, sinema takımlarıyla buluşmalar ve paneller de gerçekleştirilecek.

12.01.2024
17
Öbür Sinema Rota: Bursa ile Nilüfer’de sinema şöleni başladı

Nilüfer Belediyesi dayanağıyla yapılan Öteki Sinema Rota: Bursa, Memory (Hatır) sinemasıyla sinemaseverlerle buluştu. 14 Ocak’a kadar sürecek programda sinema gösterimlerinin yanı sıra, sinema takımlarıyla buluşmalar ve paneller de gerçekleştirilecek.

Nilüfer Belediyesi takviyesiyle başlayan Öteki Sinema Rota: Bursa aktifliği, 11-14 Ocak 2024 tarihleri ortasında sinemaseverlerle Konak Kültürevi’nde buluşuyor. Türkiye ve dünya şenliklerinden 11 uzun, 6 kısa sinemanın gösterileceği programda 2024 yılının merakla beklenen sinemalarının ön gösterimleri, yakın periyot klasikleri, sinema takımlarıyla buluşmalar ve paneller bulunuyor.
Başka Sinema Rota: Bursa kapsamındaki birinci gösterim öncesinde düzenlenen açılış merasiminde konuşan Nilüfer Belediye Lideri Turgay Fazilet, Konak Kültürevi’nin sinema buluşmalarının vazgeçilmez adresi haline geldiğini söyledi. Diğer Sinema ile iş birliğiyle 2023 yılında birincisini gerçekleştirdikleri Öteki Sinema Rota: Bursa aktifliğinin ikinci kere yapıldığını hatırlatan Fazilet, “Sinemaya ilgi duyanlar 4 gün boyunca tam bir sinema şöleni yaşayacak. Bursalılar’a bu sinema şölenini kaçırmamalarını öneriyorum” dedi.
Başka Sinema Etkinlikler Koordinatörü Said Aksoy da Bursa’da olmaktan duyduğu memnunluğu lisana getirdi. Nilüfer Belediyesi’nin tertibe konut sahipliği yaptığını anımsatan Aksoy, kendilerini meskenlerinde hissettiklerini söyledi. Her sene seyirci sayısının artırdıklarını lisana getiren Aksoy, şimdiden geçen yılın üzerine çıktıklarını açıkladı. Nilüfer Belediyesi’ne teşekkür eden Aksoy, “Boş vakitlerinizde gelin. Çok hoş sinemalar var. Sinemaların büyük kısmı Türkiye’de birinci kez Bursa’da sinema seyircisi ile buluşuyor. O manada da kıymetli seçkiler olacak” diye konuştu.
Konuşmaların akabinde 2024 yılının merakla beklenen sinemalarından Memory (Hatır), sinemaseverlerle buluştu. Michael Franco imzalı, başrolünü ünlü oyuncu Jessica Chastain’in üstlendiği sinema, bu yılki programın açılış sineması oldu.
 14 Ocak’a kadar sürecek etkinlikler kapsamında toplam 17 sinema izleyici ile buluşacak. Yirmi yıl evvel vizyona girdiğinde büyük beğeni toplayan, günümüzde çağdaş klasikler ortasında yerini alan  “Oldboy”, seçkinin bir öteki sineması olarak yer alıyor. Seçki kapsamında “Vincent Ölmeli”, usta direktör Ali Asgari’nin İran’ın sade vatandaşlarının hayatlarını tekrar tüm açıklığıyla gözler önüne seren sineması “Fani Dizeler”, Almanya’dan gelip Türkiye’nin kuzeydoğusunda ücra bir köyde çekim yapan bir sinema takımının karşılaştığı sıradışı öykülerle örülü “Kör Noktada”  gösterime girecek sinemalar ortasında.

Reyhan’ın bir gün koku alamadığını fark etmesiyle geçmişinin peşine düşmesinin kıssasını sinema perdesine taşıyan “Aniden”, BBC’nin hit TV dizisi Fleabag’e ilham veren Phoebe Waller-Bridge’in yazıp canlandırdığı ödüllü oyun  “Fleabag” de  Bursa seyircisiyle beyazperdede buluşacak.
 2023 şenliklerinde isminden en çok kelam ettiren sinemalardan, Almanya’nın Oscar adayı, İlker Çatak imzalı “Öğretmenler Odası”, Gomorra, Dogman ve Pinocchio sinemalarının direktörü Matteo Garrone’ye Venedik’te En Yeterli Direktör dahil 12 ödül kazandıran yeni sineması “Kaptan Benim” , Kürtaj sinemasının direktörü Audrey Diwan tarafından sinemaya uyarlanan, dünya prömiyerini Cannes Sinema Festivali’nde yapan “Narsistle Aşk”  ve Türkiye’de birinci defa Bursa’da sinema seyircisiyle buluşacak olan “Sararmış Yapraklar” da seçkinin başka sinemaları ortasında yer alıyor.

Başka Sinema Rota: Bursa kapsamında, İzmir Kısa Sinema Festivali’nde Öbür Sinema Dağıtım Ödülü’ne layık görülen 6 kısa sinema de seyirciyle buluşuyor. Animasyondan kurmacaya, deneyselden belgesele kısa sinemanın pek çok alanında bir seyahate çıkaracak kısa sinema seçkisinde de Ben Süpermarket Değilim, Sonunda, Duvar, Club Eterna, En Uzun Gece ve Wolf’s Box isimli sinemalar yer alıyor.

Etkinlik kapsamında  atölyeler ve söyleşiler de gerçekleştirilecek.  Tiyatro sahnesinde ve sinema perdesinde onlarca farklı karakterle bizi tanıştıran, usta isim Ayşenil Şamlıoğlu, bu yıl ikincisi düzenlenen Diğer Sinema Rota: Bursa kapsamında Bursalı sinemaseverlerle bir ortaya gelecek. Hem sahnede, hem kamera karşısında geçen oyunculuk serüveni boyunca edindiği deneyimleri ve biriktirdiği kıssaları paylaşacağı Oyunculukta Sanat ve Zanaat: Bir Ayşenil Şamlıoğlu Kıssası paneli 14 Ocak Pazar günü saat 13.00’te Nilüfer Belediyesi Konak Kültürevi’nde gerçekleşecek. 14 Ocak Pazar günü saat 18.00’de Ruhsal Sinema Çözümlemesi atölyesiyle Aslı Aktümen, sinemaları daha ayrıntılı kavramanın, bir sinemayla daha uzun seyahatlere çıkmanın yol haritalarını Narsistle Aşk sinemasından yola çıkarak paylaşacak.

Nilüfer Belediyesi’nin uzun çalışmaları sonucu bu yıl Bursa’ya kazandırdığı Nilüfer Pancar Deposu da Öbür Sinema Rota: Bursa’nın bu yılki duraklarından biri oldu. Eğitmen Esin Selimoğlu tarafından verilecek olan Kağıdını Kes Sinemasını Yap: Stopmotion Atölyesi, 13 Ocak Cumartesi 12.00’de Nilüfer Pancar Deposu’nda gerçekleştirilecek.

 Başka Sinema Rota: Bursa programı ve biletleri, bilet.nilufer.bel.tr’den temin edilebilecek.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.