Yeme alışkanlığı bebeklikten kazanılıyor

12.01.2024
26

Çocuklarda belirli durumlarda iştahsızlık yaşandığına işaret eden uzmanlar, enfeksiyon durumunda çocuklarda iştahsızlık olabileceğini tabir ediyor. Yemek istememenin ruhsal nedenlerine dikkat çeken Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Yiğit, “Çocuk aileyi denetim altında tutmak istiyor olabilir ya da yemek ortamından hoşlanmıyor olabilir.” dedi.

Çocuklar aileyi denetim altında tutmak istiyorsa da yemek istemiyor

Çocuklarda aşikâr durumlarda iştahsızlık yaşandığına işaret eden uzmanlar, enfeksiyon durumunda çocuklarda iştahsızlık olabileceğini söz ediyor. Yemek istememenin ruhsal nedenlerine dikkat çeken Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Yiğit, “Çocuk aileyi denetim altında tutmak istiyor olabilir ya da yemek ortamından hoşlanmıyor olabilir.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Yiğit, çocuklarda beslenme konusunu kıymetlendirdi.

Çocuk neden yemek yemek istemiyor?

Çocukların neden yemek istemediklerine ait Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Yiğit, “Öncelikle yemeğin ne vakitte ne halde sunulduğu çok değerli. Enfeksiyon durumunda çocuklarda iştahsızlık olabilir. Bu noktada proteinli besinleri çocuklara vermek gerekiyor. Ruhsal sebeplere gelecek olursak çocuk aileyi denetim altında tutmak istiyor olabilir ya da yemek ortamından hoşlanmıyor olabilir. 

Porsiyonları çocuğun kendisi ayarlaması gerekiyor. Bu formda ilerlenirse beslenme sağlıklı bir süreç haline gelmiş olur.” dedi.

Beslenme süreci anne sütü ile başlıyor

Beslenme sürecinin birinci başta anne sütü ile başladığını ve 6 aydan sonraki sürecin çok kıymetli olduğunu lisana getiren Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Yiğit,  “Çünkü yeme alışkanlığı bebeklikten kazanılıyor.” dedi.

Çocuğun yemek yememesi ne vakit sorun teşkil eder?

Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Yiğit, “Eğer çocukta önemli bir kilo kaybı ya da halsizlik varsa yemek yeme müddeti çok uzun sürüyorsa bu durum artık sorun haline gelmiş demektir.” diye konuştu. 

Fazla kilolu çocuklarda evvel kilo alımı durdurulmalı

Obezitenin şu an çocuklarda yüzde 60 durumda olduğunu söz eden Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Yiğit, şöyle devam etti: 

“Avrupa maalesef bu bahislerde yüksek sıralarda. Şişman çocuklara çabucak diyet yaptırmıyoruz, öncelikle kilo alımını durdurmaya çalışıyoruz. Fakat şayet ki çocuk 2 yaşından küçükse, motor gelişiminde bir gerilik varsa o noktada zayıflaması gerekir. Çocuklarda obeziteye yol açan şekerli yiyeceklerden de uzak durmak gerekiyor.”

Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Yiğit, çocuklar yemek yemediği vakit ailelerin baskı yapmaması gerektiğine işaret ederek, çocuğa yemek üzerinden ödül ceza sistemi yapılmamasının kıymetini de vurguladı.

Çocuk ailedeki beslenme alışkanlıklarına ahenk sağlıyor

Çocukların büyüdüğü aile ortamındaki beslenme alışkanlığına ahenk sağladığını da kaydeden Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Yiğit, “Bunun için çocuğa farklı seçenekleri de yediklerinin beraberinde sunmak gerekiyor. Fakat çok fazla seçenek sunulup çocuğun başı karıştırılmamalı. Başka seçeneklerin tadını alması sağlanmalı.” dedi.

Seçenekleri renklendirmek için neler yapılmalı? 

Yemek yeme sürecinde çocuğu tek başına bırakmamak ve masaya ailecek oturmanın da gerektiğini belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Yiğit, “Yemekler çocuğa sırasıyla gelmelidir. Şayet çocuğun pilav yahut makarnaya direkt yönelimi varsa proteinli besinle başlamak gerekiyor. Tabağı şekillendirmek de iştah artırıcı olabilir. Yemek esnasında oyun kurulabilir.” dedi.

Çocuk gün içinde iki porsiyon zerzevat, iki-üç porsiyon meyve ve iki bardak yoğurt yemiyorsa bu noktada kâfi beslenmemiş olduğunu kaydeden Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Yiğit, “Bu noktada vitamin dayanaklarından yararlanılabilir. Lakin bunu bilinçsiz bir formda kullanmamak gerekir.”şeklinde kelamlarını tamamladı. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.