Zayıflama seyahatinde yeni trend: Aralıklı Oruç Diyeti…

16.01.2024
18

Son devirde popülerlik kazanan Aralıklı Oruç Diyeti, beslenme nizamını değiştirerek kilo denetimi sağlama gayesi güden bir yaklaşım olarak ön plana çıkıyor. Aralıklı oruç diyetinin diğer diyetlere nazaran uygulanmasının daha kolay olduğunu söz eden Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Yiğit, “Vücut fonksiyonları ve gerilim durumları göz önünde bulundurulduğunda bayanlarda çoğunlukla 10:14 metodu öneriliyor.” dedi.

Kadınlara çoğunlukla 10:14 metodu öneriliyor!

Son periyotta popülerlik kazanan Aralıklı Oruç Diyeti, beslenme tertibini değiştirerek kilo denetimi sağlama emeli güden bir yaklaşım olarak ön plana çıkıyor. Aralıklı oruç diyetinin diğer diyetlere nazaran uygulanmasının daha kolay olduğunu söz eden Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Yiğit, “Vücut fonksiyonları ve gerilim durumları göz önünde bulundurulduğunda bayanlarda çoğunlukla 10:14 metodu öneriliyor.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Yiğit, aralıklı oruç konusunu kıymetlendirdi.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Yiğit, Aralıklı Oruç Diyetinin, açlık durumları ile yemek yeme periyotlarının belli dönemlerle değiştiği bir diyet yaklaşımı olduğunu tabir ederek, “Aralıklı Oruç Diyetinde rutin beslenme programlarından farklı olarak, yenilen yemeğin kalorisi ve çeşidi değil, yenildiği vakit aralığı değerlidir.” dedi. 

En çok tercih edilen 16:8 metodu…

Pek çok farklı halde yapılabilen bu beslenme yaklaşımında, tanınan birçok metodun mevcut olduğunu anlatan Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Yiğit, “En çok tercih edilen 16:8 metodudur. Kişinin 16 saat boyunca aç kaldığı, 8 saat boyunca besin alımının olduğu bir sistemdir. Beden fonksiyonları ve gerilim durumları göz önünde bulundurulduğunda bayanlarda çoğunlukla 10:14 metodu öneriliyor.” diye konuştu.

Uygulanması daha kolay…

Aralıklı Oruç Diyetinin başka diyetlere nazaran uygulanmasının daha kolay olduğunu söyleyen Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Yiğit, “Özellikle gece açlığını desteklediği için daha az kalori alımını sağladığından dolayı kilo kaybına yardımcı oluyor. Bu diyetin temelinde aç kalınan devirde, bedenin detoksifikasyon sistemine dayanak olmak ve yaşlanma sürecini yavaşlatmak da var.” dedi.

İstatistiksel olarak manalı bir üstünlüğü yok 

Klinik çalışmalara da atıfta bulunan Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Yiğit, “Aralıklı oruç ile yapılmış klinik çalışmalarda bu diyetin kan şekerini ve kan basıncını düzenlemede, insülin hassaslığını arttırmada, oksidatif gerilimi azaltmada birçok olumlu tesiri olduğu bildirilmiştir. Fakat başka kalori kısıtlı diyetler ile karşılaştırıldığında zayıflama açısından, istatistiksel olarak manalı bir üstünlüğünün olmadığı görülmüştür.” halinde konuştu.

Aralıklı Oruç Diyetini kimler uygulayabilir?

Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Yiğit, “Aralıklı oruç yapmak isteyen sağlıklı bireylerin diyeti; bir beslenme uzmanı eşliğinde, denetimli bir formda, bireye özel planlanmalıdır. Bu beslenme modelinin yanlış uygulanması; vitamin eksikliklerine, kas kayıplarına, güç düşüklüğüne sebep olabilmektedir. Ayrıyeten belirli vakitlerde ve günlerde kısıtlayıcı beslenme tavırlarının, bireylerde bilhassa ergenlerde yeme bozukluğuna sebep olabileceği unutulmamalıdır. Sonuç olarak Aralıklı oruç diyeti uygulanması kolay üzere görünse de uygulanırken dikkate alınması gereken birçok faktör vardır ve kesinlikle uzman denetiminde uygulanmalıdır.” dedi. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: , , , ,
YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.