Evvel kanseri yendi, artık de parkinson’u

18.01.2024
31

Tunus’da yaşayan Nadia Dridi, 2011 yılında kanser olduğunu öğrendi. Tam kanseri yenmişken, Parkinson ile tanıştı. Hastalıklar ile hayatı büsbütün değişti. Ebe olan Nadia Hanım, hastalık bulguları yüzünden günlük hayatında zorluk yaşıyor, bebeklere hayat verdiği ellerindeki titremeler yüzünden mesleğini yerine getirmekte zahmet çekiyordu.

Tunus’da yaşayan Nadia Dridi, 2011 yılında kanser olduğunu öğrendi. Tam kanseri yenmişken, Parkinson ile tanıştı. Hastalıklar ile hayatı büsbütün değişti. Ebe olan Nadia Hanım, hastalık bulguları yüzünden günlük hayatında zorluk yaşıyor, bebeklere hayat verdiği ellerindeki titremeler yüzünden mesleğini yerine getirmekte zahmet çekiyordu. Beyin pili tedavisi için soluğu İstanbul’da alan Dridi, Medipol Üniversitesi Parkinson Hastalığı ve Hareket Bozuklukları Merkezi (PARMER), Beyin ve Hudut Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Ali Zırh tarafından muvaffakiyet ile gerçekleştirilen operasyon sonrası eski sağlıklı günlerine tekrar kavuştu.

Nadia Dridi’nin 2011 yılında cilt kanseri olduğunu öğrenmesi ile hayatındaki değişim başlamıştı. İki yıl boyunca uğraş ettiği kanseri yenmesinin akabinde ise, sol elinde başlayan titremeler üzerine Parkinson olduğunu öğrendi. Parkinson hastalığı giderek ilerliyor, ilaç tedavisi yetersiz kalıyor, üstelik ilaç yan tesirleri hasebiyle istem dışı hareketler de yaşıyordu. Bütün bu hastalıklara karşın Nadia Hanım, savaşmaktan ve uğraş etmekten hiç vazgeçmedi. Kanseri yendi, akabinde Parkinson’a meydan okudu ve beyin pili tedavisi ile toplumsal ömrünü geri kazandı. 

“Bu meslekte eller çok önemli”

58 yaşındaki Nadia Dridi hastalık sürecini şu sözlerle anlattı: “9 yıldır Parkinson hastasıyım. Sol elimde titreme ile hastalık kendini gösterdi. Bir mühlet sonra ilaç yan tesirleri de yaşamaya başladım. İlaçlarımı kullanınca titremelerim azalıyordu, lakin ilaç yan tesirleri hasebiyle istem dışı hareketler yaşıyordum. Hastalığıma karşın bir müddet çalışmaya devam ettim. Bu meslekte en değerli şey ellerdir. Çalışırken daima ellerimde titremeler oluyordu. Bu durum beni çok etkiliyordu. Tedavi için İstanbul’a geldim. Gerekli değerlendirmeler sonucunda tabibim ameliyata uygun gördü ve beyin pili takıldı. Şu an çok düzgünüm. Artık rahatlıkla günlük işlerimi yapabiliyorum. Ülkeme dönünce bol bol spor yapmak istiyorum. Emekli olduğum için ebeliğe geri dönemem, lakin toplumsal hayatıma kavuşabileceğim için çok memnunum.” dedi.

“Annemin hastalığından sonra Parkinson alanına yönelmeyi düşündüm”

Bu süreçte annesine en büyük takviyesi verenlerden biri olan Rayan Dridi :“Üç kardeşiz. Yeni mezun olmuş bir hekimim. 2014 yılında annem Parkinson teşhisi aldığında hastalık hakkında pek bilgim yoktu, fakat bu süreçte çok araştırma yaptım. 2016 yılında beyin pili ameliyatı olması gerektiğini annem ile paylaştım. Bu süreçte Parkinson ve hareket bozuklukları alanında uzmanlaşmak istediğime karar verdim.” 

Operasyon sırasında hasta ile karşılıklı yardımlaşma

Beyin pili ameliyatlarının hasta uyanık iken gerçekleştirildiğini söz eden Doç. Dr. Ali Zırh, operasyon hakkında şu bilgileri verdi: “Nadia Hanım, 9 yıldır Parkinson ile uğraş ediyordu. İlaç tedavisi yetersiz kalıyor, ilaç yan tesirleri münasebetiyle istem dışı hareketler de yaşıyordu. Hayatı epeyce olumsuz etkilenen hastamıza gerekli değerlendirmeler sonucunda cerrahi formül olan beyin pili tedavisi uyguladık. Yaklaşık 3-3.5 saat süren beyin pili takılması ameliyatını muvaffakiyet ile gerçekleştirdik. Beyin pili ameliyatlarında yaptığımız süreç, beynin içerisine koyduğumuz iki küçük ince elektrotu birer uzatma kablosuyla göğüste cilt altına yerleştirdiğimiz pile bağlamak. Dışardan bilgisayar aracılığıyla pili programlayarak beynin içerisine elektrik akımı vermek. Böylece hastalıktan sorumlu bölgelerdeki çok aktiviteleri denetim ederek hastalık bulgularını düzeltmeye çalışıyoruz. Ameliyat hasta uyanık iken, sohbet ederek gerçekleşiyor. Hastamızın ameliyat sırasında hissettiklerini bizimle paylaşması sayesinde yaptığımız teşebbüsün kalitesini ve muvaffakiyetini arttırabiliyoruz.”

Yeniden bağımsız yaşama şansı

Yardımsız yaşayamayan, diğerlerine bağımlı bir hayat süren, toplumsal hayattan kopan Parkinson hastalarının; yine bağımsız yaşayabilmesine, toplumsal hayatlarına tekrar kavuşabilmesine imkan sağlayan beyin pili tedavisi ile ilgili Dr. Zırh, kelamlarına şöyle devam etti: “Ameliyata uygun ve operasyondan fayda görecek gerçek hasta seçimi ve ameliyat sırasında beyin pili elektrotlarının beyinde yanlışsız yere konulması büyük ehemmiyet taşıyor. Ameliyat sonrasında gerekli pil ayarlamalarının yapılmasının akabinde hastalar, eski sağlıklı günlerine yine ‘merhaba’ diyebiliyor; tekrar bağımsız yaşama talihi bulabiliyorlar.” dedi. 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.