Kent Çizgileri 173. Yaşını Kutluyor!

Kent Sınırları 173. yılını ‘İstanbul’un Sesi’ isimli nostaljik kısa sinema ve Ali Bozoğlu’nun arşivinden seçkilerin bulunduğu ‘Şirket-i Hayriye’den Kent Hatları’na: 173 Yıllık Deniz Yolculuğu’ başlıklı fotoğraf standıyla kutluyor. Çocukları da unutmayan Kent Çizgileri, deniz görmeye imkan bulamamış çocuklara özel Boğaz çeşidi ile unutamayacakları bir mavi seyahat armağan ediyor.

18.01.2024
22
Kent Çizgileri 173. Yaşını Kutluyor!

Şehir Sınırları 173. yılını ‘İstanbul’un Sesi’ isimli nostaljik kısa sinema ve Ali Bozoğlu’nun arşivinden seçkilerin bulunduğu ‘Şirket-i Hayriye’den Kent Hatları’na: 173 Yıllık Deniz Yolculuğu’ başlıklı fotoğraf standıyla kutluyor. Çocukları da unutmayan Kent Sınırları, deniz görmeye imkan bulamamış çocuklara özel Boğaz tipi ile unutamayacakları bir mavi seyahat armağan ediyor.

Tam 173 yıldır İstanbulluları bir kıtadan başkasına ulaştıran Kent Çizgileri, Şirket-i Hayriye’nin 17 Ocak’taki kuruluş yıldönümünü bir dizi özel aktiflikle kutluyor. Denizcilik mirasını geleceğe taşımayı misyon edinen Kent Çizgileri, 173. yıla özel hazırladığı ‘İstanbul’un Sesi’ isimli sinemayla 1950’lerden günümüze Kent Hatları’nın değişimini yolcuların gözünden anlatıyor. Eski İstanbul görünümünden günümüz vapur seyahatlerine uzanan kesitler sunan nostaljik sinema, toplumsal medyada izleyicilerle buluşuyor.  

Vapurların Serüveni Fotoğraf Karelerinde 

Şehir Hatları’nın bir başka aktifliği ise ‘Şirket-i Hayriye’den Kent Hatları’na: 173 Yıllık Deniz Yolculuğu’ sergisi. 19. yüzyılın ortalarına hakikat İstanbul ile Boğaziçi ortasındaki ulaşım talebinin artış göstermesi ve klasik ulaşım araçları olan kayıkların güvenlik, rahatlık ve taşıma kapasitesi açısından talebi karşılayamaması nedeniyle 17 Ocak 1851’de kurulan Şirket-i Hayriye’den bugünün Kent Hatları’na uzanan stant, fotoğraflarla 173. yıllık deniz seyahatinin serüvenini anlatıyor. Bugün Paşabahçe Vapuru’nda ziyaretçileriyle buluşacak stant, deniz tarihçisi Ali Bozoğlu’nun arşivinden ihtimamla seçilen fotoğraflarla 1800’lerden günümüze vapurların kıssasını anlatıyor. Stantta ayrıyeten dünyanın yaşayan ve üreten en eski tersanesi olan Haliç Tersanesi’ndeki günümüz inşa çalışmalarını içeren fotoğraflar da yer alıyor.  

100 Çocuk Katılacak

173. yıl kutlamalarında çocukları da unutmayan Kent Sınırları, İBB Toplumsal Hizmetler Müdürlüğü iş birliğiyle yürüttüğü Deniz Görme İmkanı Bulamayan ya da Boğaz Çeşidini Deneyimleyemeyen Çocuklara Özel Boğaz Turu’ projesiyle 20 Ocak Cumartesi günü, 100 çocuğa unutulmaz bir gün yaşatmaya hazırlanıyor.  

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.