Karaciğer yağlanması sorunu süratle yaygınlaşıyor

19.01.2024
23

Çağdaş diyetlerde işlenmiş besinlerin ve yüksek fruktoz içeren besinlerin tüketiminin artması, karaciğer yağlanmasına yol açabilir ve insülin direncini artırabilir.

Son yıllarda gerek sıhhatsiz beslenme gerekse hareketsiz ömür usulü derken karaciğer yağlanması sorunu yaşayanların sayısı süratle artıyor! Acıbadem Taksim Hastanesi Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Atakan Yeşil, yanlış ömür alışkanlıkları nedeniyle günümüzde karaciğer yağlanmasının artık genç yaşlarda da sık görülür hale geldiğini belirterek “Türk Gastroenteroloji Derneği’nin çalışmasına nazaran; ülkemizde her 10 şahıstan 6’sında karaciğer yağlanması sorunu bulunmaktadır. Karaciğer yağlanması, bilhassa birinci evrelerde çoklukla önemli belirtiler göstermezken, bu durum vakitle karaciğerde iltihaplanmaya ve hücre hasarına neden olarak karaciğerin fonksiyonlarını değerli ölçüde bozup siroz yahut karaciğer kanserine yol açabilir” diyor. Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Atakan Yeşil karaciğer yağlanmasına yol açan etkenleri ve alınması gereken tedbirleri anlattı, kıymetli ihtarlar ve tekliflerde bulundu. 

 • Sağlıklı beslenin

Modern diyetlerde işlenmiş besinlerin ve yüksek fruktoz içeren besinlerin tüketiminin artması, karaciğer yağlanmasına yol açabilir ve insülin direncini artırabilir. Diyetinizi işlenmiş besinlerden, yüksek fruktoz içeren şekerlerden ve doymuş yağlardan uzak tutun. Akdeniz diyeti üzere zeytinyağı, balık, zerzevat ve meyve yüklü diyetler tercih edilebilir.

 • Düzenli antrenman yapın

Yapılan bilimsel çalışmalar; hareketsiz ömür üslubu ve düşük fizikî aktivite seviyelerinin karaciğer yağlanmasına yol açan etkenler ortasında kıymetli bir rol oynadığını ortaya koyuyor. Nizamlı formda haftada birkaç kere yapılan orta seviyede antrenman, yağ yakımını artırarak genel sıhhat durumunu güzelleştirir ve karaciğer sıhhatini müdafaaya da yardımcı olur. 

 • İdeal kilonuzu koruyun

Türkiye’de obezite oranının son yıllarda artması, karaciğer yağlanması hadiselerinin artmasında büyük bir etken olmuştur. Obezite ve çok kilo, karaciğer yağlanmasının en yaygın nedenlerinden biridir. Fazla kilo, karaciğerde yağ birikimini artırarak vakitle karaciğer sıhhatini bozabilir. Bu nedenle sağlıklı bir ömür stili benimseyerek fazla kilolarınızdan kurtulun. 

 • Alkolden kaçının

Alkol tüketiminin karaciğer üzerindeki tesirleri bireyden şahsa değişirken, kimi bireyler alkol metabolizmasında genetik farklılıklar nedeniyle karaciğer hasarına daha yatkın olabiliyor.   Bilimsel çalışmalar; kronik ve çok alkol tüketiminin karaciğerin olağan fonksiyonlarını bozarak karaciğerde yağ birikmesine, iltihaplanmaya ve sonrasında siroza neden olabildiğini ortaya koyuyor. Bu nedenle alkol kaynaklı karaciğer hasarının önlenmesi için, alkol tüketiminin azaltılması yahut büsbütün bırakılması hayati kıymet taşımaktadır. 

 • Sağlık denetimlerinizi aksatmayın

Prof. Dr. Atakan Yeşil “Tip 2 diyabet ve insülin direnci, karaciğer yağlanması riskini artıran kıymetli faktörlerdir. Diyabet hastalarında karaciğer yağlanması sıklığının daha yüksek olduğu gözlemlenmiştir. Kimi genetik ve metabolik faktörler, zayıf yahut olağan kilodaki bireylerde bile karaciğer yağlanmasına yol açabilir. Bu nedenle nizamlı sıhhat denetimleri, karaciğer işlev testleri, fibroscan (karaciğer hasarını gösterir) üzere tetkikler karaciğer sıhhatinizi izlemenize ve mümkün sıkıntıları erken evrede tespit etmenize yardımcı olabilir” diyor. 

Karaciğer yağlanmasının 7 değerli nedeni! 

Gastroenteroloji Uzmanı Prof. Dr. Atakan Yeşil, karaciğer yağlanmasının 7 kıymetli nedenini şöyle sıralıyor;

 • Düzensiz beslenme alışkanlıkları 
 • İşlenmiş besinlerin tüketimi
 • Alkol tüketimi
 • Fiziksel aktivite azlığı
 • Diyabet hastalığı ve insülin direnci
 • Genetik ve metabolik faktörler 
 • Metabolik sendrom

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.