Ankara’da bir birinci Abidinpaşa Köşkü Ulusal Çaba Müzesi açıldı

Çankaya Belediye Lideri Alper Taşdelen, tarihi Abidin Paşa Köşkü’nü Ulusal Gayret Müzesi olarak hizmete açtı.

22.01.2024
18
Ankara’da bir birinci Abidinpaşa Köşkü Ulusal Çaba Müzesi açıldı

Çankaya Belediye Lideri Alper Taşdelen, tarihi Abidin Paşa Köşkü’nü Ulusal Gayret Müzesi olarak hizmete açtı. Açılış merasimine CHP Genel Lideri Özgür Özel ile CHP’nin eski Genel Liderleri Kemal Kılıçdaroğlu ve Hikmet Çetin’de katıldı. Taşdelen, konuşmasında, “Çankaya Belediyesi her CHP’li belediye üzere halkın olanı halka geri verir. Bunlardan birisi de bu tarihi köşktür” dedi. Özel de, tarihi köşkü son teknolojik imkânlarla çağdaş bir müze haline dönüştüren Taşdelen’e teşekkür etti.

Çankaya Belediye Lideri Alper Taşdelen’in konut sahipliğinde tarihi Abidin Paşa Köşkü Milli Çaba Müzesi olarak açıldı.

ANKARA’NIN BİRİNCİ ULUSAL UĞRAŞ MÜZESİ

İstiklal Marşı’nın okunmasının akabinde Ankara’ya has Seymenler şov yaptı. Bir konuşma yapan Taşdelen, “Bu köşkü 1886’da Ankara Valisi Abidin Paşa yaptırdı. Kendisi Abidin Dino’nun dedesiydi. Köşk vaktinde Harbiye olarak kullanıldı, sonra MKE’ye geçti. Merhum babam Doğan Taşdelen, MKE’ye parasını ödeyerek köşkü belediyeye kazandırdı. Biz de artık Ankara’da bir birincisi yaparak bu köşkü Ulusal Çaba Müzesi yaptık” dedi. Taşdelen, Anıtkabir’e gelen herkesin müzeye gelmelerini sağlamak için gerekli teşebbüslerde bulunduklarını da kaydetti.

BELEDİYE TARİHİNİN 6 KATI YATIRIM, 18 KATI TOPLUMSAL YARDIM 

Çankaya’da 10 yılda birincileri, rekorları ve yapıtları hayata geçirdiklerini tabir eden Taşdelen “Belediye tarihinde, 30 yılda yapılan toplam yatırımın 6 katını, toplumsal yardımlarda ise 18 katını 10 yılda hayata geçirdik. Bütün bunları 1 kuruş borç almadan, kredi kullanmadan yaptık. Fark, Cumhuriyet Halk Partili olmakta. Namuslu ve dürüst olmakta. Belediyenin her kuruşunu namusu bilerek, liyakatli takımlarla çalışmakta” diye konuştu.

10 YILLIK DEVRİMİZDE BAŞIMIZ DİK ALNIMIZ AK

Çankaya’da CHP’nin yüzde 58 olan oyunu 2014’te yüzde 64’e 2019’da yüzde 74’e çıkardıklarını anlatan Taşdelen, “Partimizin Türkiye geneli oyunu yüzde 0,6 artırdık. Biz Millet İttifakı’nın toplam oyundan yüzde 4 daha fazla oy aldık. İşte o oylar AK Partili ve MHP’li seçmenden” dedi. “Biz ideolojik olarak değil, belediye hizmetlerinden mutlu olduğu için Çankaya’da bu oylara erişme imkânına sahip olduk” diyen Taşdelen, “Çankaya’da vaatle değil, yaptıklarımızla konuşuyoruz. Allah’a şükürler olsun ki on yıllık devrimizde başımız dik, alnımız ak. Biz doların yeşilini değil, ağacın yeşilini seven insanlarız. Bu türlü de çalışmaya devam edeceğiz. Müzemizin iyi olmasını diliyorum” diye konuştu. 

YAVAŞ: BELEDİYE SAYIMIZI ARTTIRACAĞIZ

Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş da, konuşmasında, “İnşallah biz, bütün belediye liderleri olarak, 31 Mart’tan sonra belediye lideri sayımızı da artırmak suretiyle, meclisteki çoğunluğu da ele geçirmek suretiyle Ankara’nın tarihini, kültürünü ortaya çıkaracak çalışmalara devam edeceğiz” dedi.

ÖZEL: ALPER LİDERİ KUTLUYORUM

CHP Genel Lideri Özgür Özel de, “Eğer burası toplumsal demokrat bir belediye liderinin hizmet alanında olmasaydı ya bir restoran olurdu, ya ihaleye çıkılır, birileri alır, burayı öbür hedeflerle kullanır, ya belediye lideri kendisine makam odasının içinde olacağı bir çalışma alanına çevirirdi. Lakin sevgili Alper Liderimiz burayı Ulusal Çaba Müzesi haline çevirdi” dedi. Müze tanıtımından sahiden etkilendiğini tabir eden Özel, “Çağa uygun bir dijital müze haline dönüştürülmüş. Kıymetli bir tarihi süreci dijital imkânlarla hayata geçirerek bizlerin, gençlerin kullanımına bahşetmek son derece kıymetli hizmet, bunun için Alper Lideri ve grubunu kutluyorum, teşekkür ediyorum” diye konuştu.

CHP’Lİ BELEDİYE DÜRÜST, PAK, ŞEFFAF HALKA HİZMET DEMEK

Özel, şöyle devam etti:

“CHP’li belediye dürüstlük, paklık, şeffaflık, halka hizmet demek. Rant yerine halkçılık demek, elbette müze demek, yeşil, orman ve insan demek. Toplumsal donatı alanlarına, parklara, bahçelere, toplumsal yardımlara ehemmiyet vermek, halkçı belediyecilik yapmak demek. Örneğin eksik kalan bir caminin paklığı, bakımı, okulun boyası demek. Geçim sıkıntısında olanlara değerli toplumsal yardımlar yapmak demek. Ben hem Alper Liderle hem Adem Liderle hem Mansur Liderle hem çok değerli Yenimahalle Belediye Liderimizle hepsiyle gurur duyuyorum. Göç alan kentler, ilçeler, CHP’nin idaresinde insanların göç edip ayrılmak istediği yerleri öbürleri yönetiyor. Pekala, herkesi Çankaya’ya getirebilir miyiz, herkesi Yenimahalleli yapabilir miyiz, olmaz ancak 31 Mart seçimlerinde şayet CHP’li belediyelere oy verirseniz bu türlü halkçı belediye liderleri ve bu kadar hoş hizmetler sizin beldenize, ilçenize, kentinize gelebilir.”

Konuşmaların akabinde protokol kırmızı kurdeleyi keserek müzeyi hizmete açtı. Taşdelen, Özel ve Kılıçdaroğlu’nun da ortalarında bulunduğu heyete müzeyi de gezdirerek, yapılanları anlattı.

 Özel, Kılıçdaroğlu, Çetin ve Karayalçın

Müze açılışına Cumhuriyet Halk Partisi Genel Lideri Özgür Özel, Cumhuriyet Halk Partisi’nin evvelki Genel Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet Halk Partisi’nin evvelki Genel Lideri Hikmet Çetin, eski Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Murat Karayalçın, CHP Genel Lider Yardımcıları Koza Yardımcı, Zeliha Şahbaz, Gamze Taşçıer, Ensar Aytekin, Gül Çiftçi, Ankara Büyükşehir Belediye Lideri Mansur Yavaş, eski Turizm Bakanı Abdulkadir Ateş, CHP Ankara Vilayet Lideri Ümit Erkol, Yenimahalle Belediye Lideri Fethi Yaşar, CHP Ankara Milletvekili Aliye Ersever, CHP Ardahan Milletvekili Özgür Fazilet İncesu, CHP Çankaya İlçe Lideri Fahri Yıldırım, CHP Mamak İlçe Lideri Behçet Akdulum, CHP Altındağ İlçe Lideri Ali Ergin, Abidin Paşa’nın üçüncü nesil torunu Esin İleri, Çankaya Belediyesi meclis üyeleri, lider yardımcıları, STK temsilcileri, muhtarlar ve çok sayıda vatandaş katıldı.

TARİH SON TEKNOLOJİ İLE BULUŞTU 

Müze, ziyaretçilerine son teknolojiyle donatılmış etkileşimli bir tarih tecrübesi sunuyor. Müze girişinde Atatürk’ün tarihi “Nutuk” sayfalarından oluşturulan portresi yer alıyor. Engelli yurttaşlar için özel tasarlanmış kiosk uygulamasıyla, etkileşimli bilgilendirme fırsatı sunuluyor. Abidin Paşa Odası, Ulusal Çaba Basın Odası, Sinema Odası, Kahramanlar Odası, Cephe Odası’nın bulunduğu müzede, görsel çalışmalar, etkileşimli vitrinler ve duvarların yanı sıra Atatürk’lü hologram ile fotoğraf çektirme fırsatı da sunuluyor. Müzenin önümüzdeki Salı gününden itibaren ziyaretçi girişine açılması bekleniyor.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.