Türkiye’nin dört bir yanındaki kazılarla arkeolojik varlıklar gün yüzüne çıkarılıyor

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Kısmı Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Anabilim Kolu öğretim üyesi Prof. Dr. Çiler Çilingiroğlu tarafından yürütülen “Karaburun Arkeolojik Yüzey Araştırması” bölgenin tarihine ışık tutuyor. 

22.01.2024
14
Türkiye’nin dört bir yanındaki kazılarla arkeolojik varlıklar gün yüzüne çıkarılıyor

Egeli Akademisyenden Karaburun’un tarihine ışık tutan araştırma

Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Kısmı Protohistorya ve Önasya Arkeolojisi Anabilim Kısmı öğretim üyesi Prof. Dr. Çiler Çilingiroğlu tarafından yürütülen “Karaburun Arkeolojik Yüzey Araştırması” bölgenin tarihine ışık tutuyor.  Yaygın Yüzey Araştırma tekniği kullanılarak gerçekleştirilen çalışma sonucunda tarihi kalıntılar belgelenerek coğrafik bilgi sistemine dayanan geniş bir veritabanı oluşturuldu.

Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, Egeli bilim insanları tarafından çok sayıda hafriyat ve yüzey araştırması yürütüldüğünü, bunlardan birisinin de Karaburun’da, Prof. Dr. Çiler Çilingiroğlu başkanlığında sürdürüldüğünü söyledi. Karaburun’un tarihine ışık tutan bu araştırmayı yürüten takımı tebrik eden Rektör Prof. Dr. Budak,  Ege Üniversitesi olarak, Türkiye’nin; tarihi, kültürel ve arkeolojik varlıklarını gün yüzüne çıkarmaya, ülke turizmine kazandırmaya devam edeceklerini söyledi.

Araştırma hakkında bilgiler veren Prof. Dr. Çiler Çilingiroğlu, “Sekiz yıl süren araştırma, 200’e yakın arkeolojik ve tarihi alanı kayıtlara geçerek Karaburun’un geçmişi üzerine yapılan birinci sistemli çalışma olmuş, İzmir’in tarih öncesine ait bilinmeyen tarafları ortaya çıkarmıştır. Araştırma, Paleolitik Devirden Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna kadar olan tüm devirlere ilişkin kültürel varlıkları inceleyerek ve korunması için çalışarak İzmir’in ve Türkiye’nin kültürel mirasına ve belleğine katkı sunmaktadır” dedi.

“Araştırma İzmir’deki insan varlığını 250 bin yıl geriye çekti”

Prof. Dr. Çilingiroğlu, “Karaburun’un Yeni Liman etrafındaki araştırmalar, İzmir’in bilinen en eski buluntu yerini keşfederek, İzmir ve etrafındaki Alt ve Orta Paleolitik Devirlere ait yerinde korunmuş olan birinci yontma taş aletlere erişmiştir. Bu buluntular Batı Anadolu prehistoryası açısından değer taşımakta, İzmir’deki insan varlığını 250 bin yıl geriye çekmektedir. Araştırma, bölgede Buzul Çağı’nda yaşamış toplayıcı avcı kümelere ait çok sayıda arkeolojik bilgiye ulaşmıştır. Yapılan çalışmalar Karaburun’da günümüzden evvel 12 bin yıl önceye tarihlenen ve çakmaktaşından üretilmiş mikrolitik bir yontmataş alet sanayisine işaret etmektedir. Bu sanayi Doğu Akdeniz ve Ege’den bilinen çağdaş bulgularla benzerlikler sunar. Karaburun Arkeolojik Yüzey Araştırması günümüzden 11 bin – 9 bin yıl evvel, Holosen başlarında bölgede yaşamış konar-göçer toplayıcı-avcı kümelere ait birinci arkeolojik delillere erişmiş, Batı Anadolu’da tarıma dayalı hayat biçiminin ortaya çıkışından evvelki tarihî süreçleri aydınlatmıştır” diye konuştu.

Prof. Dr. Çilingiroğlu, tüm keşif ve bulguların “Journal of Field Archaeology”, “Antiquity” ve “Arkeoloji Dergisi” üzere milletlerarası ve ulusal akademik mecmualarda yayımlanarak bilim dünyasına sunulduğunu lisana getirdi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.