İnegöl’de 2023 Kültür Ve Sanat İle Dolu Dolu Geçti

İnegöl’de 2023 yılı, İnegöl Belediyesi’nin kültür ve sanat etkinlikleriyle coşkuyla geçti. Yıl boyunca 109 başka program düzenlenirken, İnegöl Belediyesi; seminerler, tiyatrolar, şenlikler, stantlar, konserler ve özel etkinliklerle kentin kültür sanat hayatına istikamet verdi.

23.01.2024
21
İnegöl’de 2023 Kültür Ve Sanat İle Dolu Dolu Geçti

İnegöl’de 2023 yılı, İnegöl Belediyesi’nin kültür ve sanat etkinlikleriyle coşkuyla geçti. Yıl boyunca 109 başka program düzenlenirken, İnegöl Belediyesi; seminerler, tiyatrolar, şenlikler, stantlar, konserler ve özel etkinliklerle kentin kültür sanat hayatına taraf verdi.

Bir yandan kenti imar ederken bir yandan da kentin kültür sanat hayatına istikamet verecek tertiplerle bu alanda çalışmalar ortaya koyan İnegöl Belediyesi, 2023 yılını da dolu dolu geçirdi. 2023’te hem yaz hem kış devri kültür ve sanat etkinlikleriyle süslendi. Memleketler arası Kültür Sanat Şenliğinin Şubat ayında yaşanan Kahramanmaraş zelzelesi nedeniyle iptal edildiği 2023 yılında, ilçe halkı düzenlenen çeşitli programlarla kültür ve sanatla buluşturuldu.

KÜLTÜR VE SANAT HAYATIN MERKEZİNDE OLMALI

Belediye Lideri Alper Taban, İnegöl Belediyesi Kültür ve Toplumsal İşler Müdürlüğü ile bu müdürlüğe bağlı 10 ünitenin çalışmalarına ait açıklamalarda bulundu. Lider Taban, “2023 yılında İnegöl Belediyesi olarak pek çok aktiflik ile ilçe halkımızı buluşturmaya uğraş ettik. Tüm etkinliklerimizde de vatandaşlarımızın ağır ilgisi ile karşılaştık. Tabi ki hayatın gerçekleri, bu kentin gereksinimleri var. Bunun farkındayız. Lakin kültür ve sanatta hayatın merkezinde olmalı. Bizler bu niyetle kültür ve sanatta da elimizden geldiği kadar kentimize katma bedel sağlamaya, sanatı hayatın merkezinde tutmaya çaba ediyoruz” dedi.

109 FARKLI AKTİFLİK YAPILDI

İnegöl Belediyesi Kültür Toplumsal İşler Müdürlüğünün 10 ünitede 77 işçi ile hizmetini sürdürdüğünü tabir eden Lider Taban; “Müdürlüğümüz 2023 yılında bilhassa kültür sanat aktiflikleri manasında çok hoş çalışmalar ortaya koydu. Bunlardan kısaca kelam etmek gerekirse; seminerler, konserler, stantlar, tiyatrolar, Kültür Sanat Otobüsü aktiflikleri, istihdama yönelik kurslar, şenlikler, köy aktiflikleri, ikramlar, gastronomi, fuarlar, kitap çalışmaları, kelamlı tarih çalışmaları, şenlikler, yeni destinasyon çalışmaları ve kültür sanat kursları, eğitim çalışmaları ve aile ile gençlik çalışmaları… 2023 yılında bu alanlarda toplam 109 kültür sanat tertibi yapıldı. Bunlar ortasında 7. Kitap Günleri en kapsamlı organizasyonumuzdu. 1 milyon kitap ile kentimizdeki kitapseverleri ve öğrencilerimizi buluşturduk. Yeniden kentimizin bir sembolü, Memleketler arası Kültür Sanat Şenliğimizi ise Şubat ayında Kahramanmaraş’ta yaşanan sarsıntı nedeniyle bu yıl gerçekleştirmedik” diye konuştu.

775 KİŞİ KÜLTÜR SANAT KURSLARINDA EĞİTİM ALDI

Tiyatro, halk dansları, korolar ve enstrüman kurslarının da 2023 yılında ağır ilgi gördüğünü kaydeden Lider Taban, şöyle devam etti: “Bu alanlarda 12 farklı branşta 775 kursiyerimiz eğitim aldı. Bizim için değerli bir alan. Gençlerimizin kültür sanatla, müzikle ilgilenmesi bizleri memnun ediyor.”

KENT MÜZESİ 1 MİLYON ZİYARETÇİYE ERİŞTİ

“Öte yandan bu yıl kuruluşunun 15’inci yılını kutladığımız İnegöl Kent Müzemiz ve Mobilya Müzemiz de 2023 yılını dolu dolu geçirdi. Bilhassa burada yapılan sergilerle İnegöl’ümüzün geçmişine seyahat yapıldı. Müzelerimizi yerli ve yabancı ziyaretçilerle birlikte 2023 yılında 97 okuldan 5800 öğrenci ziyaret etti. Birebir vakitte Kent Müzemiz toplamda 1 milyonuncu ziyaretçi sayısına erişti.”

İNESMEK’TE 1400 KURSİYER EĞİTİM ALIYOR

“Belediyemizin kültür sanat çalışmalarının değerli bir ayağını da İnegöl Belediyesi Sanat ve Meslek Eğitimi Kursları (İNESMEK) oluşturuyor. İNESMEK kurslarımız; 27 farklı branşta düzenlendi. 2023 yılında 1605 ön kayıt alınan kurslarda 1400 kursiyer 55 küme ve 27 farklı branşta eğitim aldı. Toplam 24 usta öğretici ile bu eğitimler verildi.”

MODERN ÇAĞIN KÜTÜPHANE MODELİ; NÖBETÇİ KİTAPHANELER

“İnegöl’de öğrencilerimizin en çok faydalandığı alanlardan biri Nöbetçi Kitaphanelerimiz. Kültür ve Toplumsal İşler Müdürlüğü bünyesinde yer alan çağdaş çağın kütüphane modeli olarak tabir ettiğimiz Kitaphanelerimiz, kentimizde 4 farklı noktada hizmet veriyor. 5’inci Nöbetçi Kitaphanemizin de üretimi sürüyor. Kitaphanelerimiz şu an etkin 18 bin 484 üyeye sahip. Günlük 700 ila 1000 kullanıcı bu yerlerden faydalanıyor. 20 bin kitabın yer aldığı kitaphanelerimiz, öğrencilerimizin vazgeçilmez yerlerinden biri oldu. Burada yalnızca ders çalışma ortamı değil vakitle farklı aktiviteleri de hayata geçirdik. Askıda test uygulaması, imtihan simülasyonları ve ferdî gelişim seminerleri ile birlikte son olarak ‘Kahvehaneler Kitaphaneye Dönüşüyor’ projesi bu yerlerden aldığımız ilhamla ortaya çıktı.”

İNEGÖL’ÜN SANATLA DÜNYAYA AÇILAN KAPISI, HALK DANSLARI TOPLULUĞU

“İnegöl Belediyesi Halk Dansları Topluluğumuz kentimizin ve kurumumuzun kıymetli marka yüzlerinden biri. Bugün 230 dansçı ile çalışmalarını sürdüren bu grup, ülkemiz genelinden 16 başka yöreye ilişkin halk dansları repertuarı ile başarılı çalışmalar ortaya koyuyor. Master küme, gençler, yıldızlar ve minikler olmak üzere 4 farklı kümede çalışmalarını sürdüren takımımız 2023 yılında farklı kentlerde ve ülkelerde İnegöl’ümüzü muvaffakiyetle temsil etti.”

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.