Uzmanı uyardı! Koku ve tadından anlaşılmıyor!

23.01.2024
26

Geçersiz içkilerin lisansı olmayan imalathaneler tarafından piyasaya sürüldüğünü söz eden uzmanlar, bu içkilerin düşük fiyatlı olmalarının, tüketiciler tarafından tercih edilmelerine neden olduğunu söylüyor.

Sahte içkilerin lisansı olmayan imalathaneler tarafından piyasaya sürüldüğünü söz eden uzmanlar, bu içkilerin düşük fiyatlı olmalarının, tüketiciler tarafından tercih edilmelerine neden olduğunu söylüyor. Geçersiz bandrol oluşturularak ve düşük maliyet ile piyasaya sürülen bu içkilerin tüketici tarafından anlaşılamadığını kaydeden Kimya Mühendisi Öznur Eyilcim, “Daha ucuz ve maliyetinin düşük olması nedeniyle tercih edilen metil alkol çeşitli zehirlenme dahil birçok hastalıklara ve hatta vefata yol açıyor.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi Sıhhat Hizmetleri Meslek Yüksekokulu (SHMYO) Besin Teknolojisi Öğretim Vazifelisi Öznur Eyilcim, düzmece içki konusuna değinerek, insan sıhhatine yönelik riskleri hakkında bilgi verdi.

 

Sahte içkilerin bandrolleri de düzmece oluyor

Sahte içkilerin lisansı olmayan ve merdiven altı olarak tabir edilen imalathaneler tarafından piyasaya sızdırıldığını lisana getiren Öğretim Vazifelisi Öznur Eyilcim, “Sağlıksız oldukları kadar yasa dışı da olan bu içkiler ülkemizde kaçak olarak satılıyor. Düşük maliyet ve düşük fiyat nedeniyle tercih sebebi olan bu düzmece içkilerin bandrolleri de geçersiz oluyor. Uydurma bandrol oluşturularak ve düşük maliyet ile piyasaya sürülen bu içkiler, tüketiciler tarafından düşük fiyatlarından ötürü tercih ediliyor.” dedi.

 

Koku ve tadından anlaşılmıyor!

Tüketici geçersiz içkiyi kokusundan yahut tadından anlayamadığını da söz eden Eyilcim, “Bu mevzuda tüketiciye düşecek vazife ambalaj üzerinde yer alan bandrolün Tarım ve Orman Bakanlığı’na bağlı Tütün ve Alkol Dairesi Başkanlığı’nca onaylı olup olmadığını denetim etmeleridir.” diye konuştu. 

 

Gerekli denetleme ve operasyonlar çokça yapılıyor

Sahte içki üretimi ve satışına yönelik kesin bir tahlil bulunamasa da yetkililerin düzmece içki imalatının ve piyasaya sızdırılmasının önüne geçebilmek hedefiyle gerekli denetleme ve operasyonları çokça yaptığını kaydeden Eyilcim, geçersiz içkilerin neleri içerdiğine ait şu bilgileri verdi:

“Sahte içkiler genelde kimya endüstrisinde çokça kullanılan ve çoklukla odun talaşının damıtılmasıyla elde edilen bir alkol çeşidi olan metil alkolden yapılıyor. Ayrıyeten metil alkol ziraî eserler, kömür ve doğalgazın damıtılması ile de elde edilebiliyor. Renksiz ve uçucu olan metil alkol su ile de büsbütün karışabilme özelliğine sahip. Düşük maliyetle elde edilmesi nedeniyle içki imalinde etil alkol yerine sıklıkla metil alkol kullanılıyor. 

 

İnsan sıhhatini büyük ölçüde etkiliyor

Sahte içkilerde metil alkolün yanı sıra sıhhatsiz çeşitli kitler, aroma ve boyalar da kullanılıyor. Yapılan bu hile ile gerçek içkilerin tadına yakın uydurma içkilerin üretimi da kelam konusu. Bu içkiler düşük fiyatlarla yasa dışı olarak satılıyor ve insan sıhhatini büyük ölçüde etkiliyor.”

 

Sahte içkilerin insan sıhhatine yönelik riskleri neler?

Öğretim Vazifelisi Öznur Eyilcim, geçersiz içki üretiminde etil alkol yerine en sık kullanılan alkol çeşidinin metil alkol olduğunu belirterek, kelamlarını şöyle tamamladı:

“Etil alkol ve metil alkol ayrımı yalnızca uzmanlar tarafından laboratuvar şartlarında belirlenebiliyor.  Etil alkol ile metil alkolün renk ve kokusunun birebir olması ayırt edilebilme zorluğunu da beraberinde getiriyor. 

Daha ucuz ve maliyetinin düşük olması nedeniyle tercih edilen metil alkol çeşitli zehirlenme dahil birçok hastalıklara ve hatta mevte yol açıyor. Sahte içkiden kaynaklanan ziyanların ölçüsüne nazaran de değiştiği uzmanlarca da söyleniyor. Bu içkiler bilhassa hudut sistemine ziyan veriyor. Görmede bozukluk ya da büsbütün görme kaybı, bilinçsiz hareketler, hareket kabiliyetinden mahrumluk, baş dönmesi, bulantı, kusma üzere tesirlere sahip olduğu da biliniyor.” 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.