Harran Üniversitesi Paydaşlığında Proje ve Fikir Müsabakası Düzenlenecek

25.01.2024
18

Harran Üniversitesi’nin paydaş olduğu İnovasyon ve Araştırma Derneği (TÜMMİAD) tarafından Türkiye’nin yedi bölgesinde yapılması planlanan “1 Fikir 1 Türkiye” yarışının Güneydoğu ayağı 2 Mart’ta Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde yapılacak.

Harran Üniversitesi’nin paydaş olduğu İnovasyon ve Araştırma Derneği (TÜMMİAD) tarafından Türkiye’nin yedi bölgesinde yapılması planlanan “1 Fikir 1 Türkiye” müsabakasının Güneydoğu ayağı 2 Mart’ta Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde yapılacak. Bölgesel yarışların akabinde başarılı görülen mucit ve teşebbüsçüler daha sonra Nisan ayında Ankara’da finalde yarış talihi bulacak. Finalde muvaffakiyet gösteren yenilikçi fikir ve projeler yaz ayında Türkiye’yi, Dünya Buluş-Fikir Derneğinin  (WIIPA) memleketler arası düzenleyeceği “1idea1world” yarışında temsil etmeye hak kazanacak.

 “1 Fikir 1 Türkiye” yarışının Türkiye’de bir birinci olması münasebetiyle büyük değer arz eden yarışın klasikleşmesi hedeflenirken, yarışın her sene farklı vilayetlerde yapılması planlanıyor. Müsabakaya Şubat ayının sonuna kadar kayıt yaptırmak gerekiyor.

Harran Üniversitesi Paydaşlığında Genç Bilişimcilerin Buluşları Dünyaya Tanıtılacak

Bu hususta konuşan TÜMMİAD Genel Lider Yardımcısı ve Harran Üniversitesi Siverek Uygulamalı Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Bardakçı; “İnovasyon ve Araştırma Derneğinin düzenlediği “1 Fikir 1 Türkiye” yarışı, Türkiye genelinde inovasyon ve yaratıcılığı teşvik etmek gayesiyle hayata geçirilmiş bir teşebbüstür. Bu müsabaka, Türkiye’nin yedi bölgesinde, Marmara, Karadeniz, İç Anadolu, Doğu, Güneydoğu, Akdeniz ve Ege bölgelerinde de düzenlenmektedir. Her bir bölge için “1 Fikir 1 Marmara”, “1 Fikir 1 Karadeniz” üzere isimlendirmeler kullanılarak, bölgesel müsabakalar organize edilmektedir.

“1 Fikir 1 Türkiye”, Türkiye’nin güçlü kültürel çeşitliliğini ve coğrafik genişliğini kucaklayarak, ülkenin 7 bölgesini, 81 kentini, hatta her ilçesini ve köyünü kapsayan geniş bir çerçevede organize edilmektedir. Bu müsabakanın temel gayesi, Türkiye’nin dört bir yanından iştirakçileri teşvik etmek ve onların bölgesel ve kültürel özgün pahalarını yansıtan yenilikçi fikirlerini ortaya çıkarmaktır.

Kültürel farklılıkların, yenilikçilik ve yaratıcılığın bir kaynağı olabileceğini biliyoruz. Bu nedenle, Türkiye’nin güçlü kültür mirasından ve coğrafik çeşitliliğinden kaynaklanan, özgün ve yenilikçi fikirleri aramak bizim için son derece değerlidir. Bu fikirler, yalnızca bölgesel ve ulusal seviyede değil, tıpkı vakitte memleketler arası platformlarda da Türkiye’yi temsil edecek ve ülkemizin bilim, teknoloji ve inovasyon alanındaki potansiyelini gösterme imkanı sağlayacak” diye konuştu.

Bölgesel yarışların akabinde başarılı olan mucit ve girişimcilerin Türkiye genelinde düzenlenecek olan “1 Fikir 1 Türkiye” ana yarışında finalde müsabaka talihi bulacaklarını belirten Harran Üniversitesi Siverek Uygulamalı Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hasan Bardakçı; “Bu büyük final, Türkiye’nin dört bir yanından gelen en düzgün fikirlerin bir ortaya gelerek kıyasıya bir uğraş içinde olacağı bir platform olacaktır. Ayrıyeten, finalde dereceye giren iştirakçiler, WIIPA’nın Türkiye ayağı olan “1 Idea 1 World” müsabakasında ülkemizi temsil ederek, fikirlerini dünya çapında bir platformda tanıtma bahtına sahip olacaklar. Bu, onların memleketler arası seviyede tanınmalarına ve küresel bir network oluşturmalarına imkan tanıyan büyük bir fırsat olacaktır” biçiminde bir açıklama ile müsabakaların ehemmiyetini vurguladı.

Başvuru www.1fikir1turkiye.com adresinden yapılabilecektir.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.