Lider Altay: “Hz. Mevlana’ya ve Konya’ya Yakışan Özel Bir Stant Oldu”

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın takviyeleriyle Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan “750. Vuslat Yılında Hz. Mevlana Sergisi” İstanbul Türk ve İslam Yapıtları Müzesi’nde ziyarete açıldı.

25.01.2024
11
Lider Altay: “Hz. Mevlana’ya ve Konya’ya Yakışan Özel Bir Stant Oldu”

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkısıyla Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından Türkiye’nin önde gelen müzelerin envanterindeki nadide yapıtlardan oluşan “750. Vuslat Yılında Hazreti Mevlana Sergisi” İstanbul Türk ve İslam Yapıtları Müzesi’nde ziyarete açıldı. İstanbul Valisi Davut Gül, Konya Valisi Vahdettin Özkan ve AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız’ın katıldığı standın açılışında konuşan Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, “Mevlana Konya’dan tüm dünyaya sevgi ve kardeşlik iletileri vermiş. Biz de Konya Büyükşehir Belediyesi ve Konyalılar olarak en kıymetli vazifemizin insanlığa bu bildirileri anlatmak olduğunu düşünüyoruz. Bu manada kıymetli işler yapmaya uğraş ediyoruz. Türkiye’de hem kamuya ilişkin hem özel şahıslara ilişkin değerli müzelerdeki pahalı yapıtlardan oluşan çok özel bir stant ortaya çıktı. Hz. Mevlana’ya ve Konya’ya yakışan özel bir stant oldu” dedi. Stant 1 Mart’a kadar İstanbul Türk ve İslam Yapıtları Müzesi’nde ziyaret edilebilecek.


Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın dayanaklarıyla Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan “750. Vuslat Yılında Hz. Mevlana Sergisi” İstanbul Türk ve İslam Yapıtları Müzesi’nde ziyarete açıldı.

Serginin açılışına; İstanbul Valisi Davut Gül, Konya Valisi Vahdettin Özkan, AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, İstanbul Vilayet Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz, Selçuklu Belediye Lideri Ahmet Pekyatırmacı, Karatay Belediye Lideri Hasan Kılca, Hazreti Mevlana’nın 22. nesilden torunu Esin Çelebi Bayru, sanatkarlar, akademisyenler ve davetliler katıldı.

ÖNEMLİ MÜZELERDEN GELEN KIYMETLİ YAPITLARDAN OLUŞUYOR

Açılışta konuşan Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, Şeb-i Arus’un 750’nci yılında Hazreti Mevlana’yı İstanbul’un en güzide yerlerinden birisi olan Türk ve İslam Yapıtları Müzesi’nde anacak bir sergiyi açmanın memnunluğunu yaşadıklarını tabir etti.

Bu özel standın açılışına katılan davetlilere teşekkür eden Lider Altay, “Hz. Mevlana Konya’dan tüm dünyaya sevgi ve kardeşlik bildirileri vermiş. Biz de Konya Büyükşehir Belediyesi ve Konyalılar olarak en değerli vazifemizin insanlığa bu bildirileri anlatmak olduğunu düşünüyoruz. Bu manada kıymetli işler yapmaya çaba ediyoruz. Türkiye’de hem kamuya ilişkin hem özel bireylere ilişkin değerli müzelerdeki kıymetli yapıtlardan oluşan çok özel bir stant oluştu. İstanbul Vilayet Kültür ve Turizm Müdürümüz Sayın Coşkun Yılmaz’a emeklerinden ötürü çok teşekkür ediyorum. Hz. Mevlana’ya, Konya’ya yakışan kıymetli bir stant oldu. İnşallah bu vesileyle ziyaretçilerimiz onun öğretisini, ideolojisini manaya imkanına kavuşacak. Tüm iştirakçilere gösterdikleri ilgiden ötürü teşekkür ediyorum. Standımızın güzel olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

“DÜNYA, HZ. MEVLANA’NIN FİKİR YAPISINA EN ÇOK MUHTAÇLIK DUYULAN BİR DEVİRDEN GEÇİYOR”

AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız, dünyanın Hz. Mevlana’nın ideolojisine, niyet yapısına en çok gereksinim duyduğu bir devirden geçtiğini belirterek, “Maalesef başta Gazze olmak üzere dünyada kan, gözyaşı, insanların birbirini boğazladığı; sevginin, müsamahanın en az yaşandığı bir devirden geçiyoruz. İşte bu türlü bir periyotta müsamahayı, sevgiyi, aşkı ve yaratılanda Yarada’nın hikmetini arayan ideolojiyi bugün İstanbul’umuzun merkezinde, İslam Yapıtları Müzesi’nde sergiliyor olmaktan memnunluk duyuyoruz. Konya Büyükşehir Belediye Liderimize, çok değerli İstanbul Valimize, Konya Valimize, Kültür ve Turizm Bakanlığımıza teşekkür ediyorum” sözlerini kullandı.

KONYA VALİSİ ÖZKAN LİDER ALTAY’A TEŞEKKÜR ETTİ

Konya Valisi Vahdettin Özkan, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ve Konya Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ederek, “Hazreti Pir’in ideolojisini, barışı, muhabbeti, sevgiyi, hikmeti temel alarak bütün vakitleri aşan bu muhabbetin, bu sevginin, bu ideolojisine mazhar olmuş bir toplumun inşasına vesile olur inşallah bu tıp faaliyetler. Bütün iştirakçilere teşekkür ederim” sözlerine yer verdi.

İSTANBUL VALİSİ GÜL: “ALLAH KONYALILARIN AYAĞINA TAŞ DEĞDİRMESİN”

İstanbul Valisi Davut Gül ise, geçtiğimiz yıl yaşanan 6 Şubat sarsıntılarında gösterdikleri uğraşlardan ötürü Konya Büyükşehir Belediyesi’ni ve ilçe belediyelerini tebrik ederek şunları söyledi: “Depremin üzerinden yaklaşık 1 yıl geçti. Sarsıntıda biz Gaziantep’teydik. Konya Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde, Konyalı iş adamlarının, Konyalı STK’ların, ilçe belediyelerin her yerde olduğunu gördük. Aslında Mevlana’nın bakış açısın, sevgisinin, o paylaşmanın, o kardeşliğin yüzyıllar sonra da fiilen devam ettiğini görmüş olduk. Allah Konyalıların ayağına taş değdirmesin. Bu stantta emeği geçen başta belediyelerimiz olmak üzere bakanlığımıza ve bugün burada olan herkese başka farklı teşekkür ediyor, güzel olmasını diliyorum.”

Konuşmaların akabinde 85 değerli yapıtın yer aldığı standın açılışı yapılırken; iştirakçiler sergiyi gezerek eserler hakkında bilgi aldı.

“DİNLE NEYDEN” İSİMLİ PANEL DÜZENLENDİ

Konya Valisi Vahdettin Özkan, AK Parti Konya Milletvekili Ziya Altunyaldız ve Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, stant kapsamında İstanbul Türk ve İslam Yapıtları Müzesi Divanhane kısmında düzenlenen “Dinle Neyden” isimli panele katıldı.
İstanbul Vilayet Kültür ve Turizm Müdürü Coşkun Yılmaz moderatörlüğünde düzenlenen panelde Muharrir ve Sanatçı Uğur Derman, Mahmud Erol Kılıç ve İstanbul Vilayet Müftüsü Safi Arpaguş Mevlana ve Mevlevilik hakkında konuştu.

“BAŞKANIMIZIN ÇABASI VE SAMİMİYETİ BU STANDIN VE DAHA PEK ÇOK HOŞ KÜLTÜREL FAALİYETİN TEZAHÜRÜNÜ SAĞLIYOR”

Panelde konuşan İstanbul Vilayet Kültür ve Turizm Müdürü Yılmaz, Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay’a teşekkür ederek, “Başkanımızın iradesi, uğraşı, takibi ve samimiyeti bu standın ve daha pek çok hoş kültürel faaliyetin tezahürünü de sağlıyor. Bir adam kültür ve sanatta, irfanda, medeniyette hoş şeyler yapıyorsa başkalarını de esasen yapıyordur. Bizim en değerli eksiğimiz ve sorunumuz budur. Kültür ve Turizm Bakanı’mız Mehmet Nuri Ersoy’a da bu standa verdiği dayanak ve takibi için çok teşekkür ediyorum” değerlendirmesini yaptı. 

Yazar ve sanatçı Uğur Derman, stanttaki bilhassa birtakım yapıtların değer biçilemez olduğunu tabir ederek, “Özellikle stanttaki hattat Yesarizade’nin zırnık mürekkebiyle yazdığı 18 beyit ve Sami Efendi’nin ‘Ya Hazreti Mevlana’sı. Onun etrafında da bir ince marangozluk sanatı gösterilmiş. Üzerinde Sikke-i Mevlana mevcut. Bu yapıtları sergiyi ziyaret edenlere önünde dakikalarca durup bakmalarını ve seyretmelerini tavsiye ederim” diye konuştu.

İstanbul Vilayet Müftüsü Safi Arpaguş da Hazreti Mevlana’nın büyük bir okyanus olduğunu söz ederek, “Hazreti Pir’in 750. Vefat Yılı’nda İstanbul’umuzda bu türlü bir faaliyet düzenlenmesinden ötürü emeği geçen herkese teşekkürlerimizi arz ediyorum. Hazreti Pir’in yapıtlarında, hayatında o derinlikte bir hayatın bugün hayatımıza nasıl yansıtılabileceği konusunda düşündüğümüzde onu, tanımaktan sıkıntının geçeceğini ve onu tanımadıktan sonra hangi Mevlana sorusunu bize sorarak, içimizde düşünerek, bize hangisi lazım fikrini irdeleyerek bir sonuç elde edebilirsek tahminen ondan istifade edebileceğimizi düşünüyorum” dedi.

ZİYARETÇİLER SERGİYİ ÇOK BEĞENDİ

Sergiyle ilgili izlenimlerini paylaşan Proje Danışmanı Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç, “Hazreti Mevlana’nın vuslatının 750. yılı münasebetiyle 2023 yılında yapılması planlanan aktifliklerin takviminde 6 Şubat’ta meydana gelen zelzeleden ötürü kaymalar olduğunu söyledi. 6 müzenin envanterlerinde bulunan Mevlana ve Mevlevilikle ilgili birtakım yapıtların bir ortaya getirildiği butik bir stant açıldığını kaydeden Kılıç, “İstanbul Türk ve İslam Yapıtları Müzesi’nde en eski şah neylerden ‘ney’ ve ‘rebap’ üzere enstrümanların da sergilendiği hoş bir stant açıldı. Öbür müzelerden de nesneler toplandı. Bunlar burada ister Konyalılar ister İstanbullular ve yerli-yabancı bütün gezecek olan bireylere açık olacak, bekleriz inşallah” dedi.

Sergiyi inceleyen Muharrir Beşir Ayvazoğlu, “Çeşitli taraflarıyla Mevlevi kültürü ve Mevlana fikrini yansıtan çok değişik kaynaklardan derlenmiş kıymetli sanat yapıtlarının ve nesnelerinin bir ortaya getirildiği çok değerli bir stant. Bu sergiyi gezenlerin Mevlana ve Mevlevi kültürü ve kanısı hakkında bir fikir edineceği, bir şeyler hissedeceğinden çok eminim. İnşallah ziyaretçisi bol olur” cümlelerini kullandı.

Mimar Celalettin Çelik de 750 yıldır bütün dünyanın her lisanda Hazreti Mevlana’dan ilham almaya devam ettiğini belirterek, “Onun en büyük mirasçısı olarak bizler de devamındaki asırlar uzunluğu o ilhamla sanat üretmeye, o ilhamla kelam söylemeye devam ettik. Bu yapıtların hepsi mana dolu eserler. Emeği geçen herkesi çok tebrik ediyorum” açıklamalarını yaptı.

SERGİ 1 MART’A KADAR ZİYARETE AÇIK OLACAK

“Sufinin Yolu”, “Harflerin Estetiği/Sırlı Harfler”, “Derviş Kültürü”, “Dervişin Zarafeti”, “Mistik Yansımalar”, “Mevlevilik”, “Mesnevi” ve “Divan-ı Kebir” üzere kısımlardan oluşan stant, 1 Mart’a kadar Sultanahmet Meydanı’ndaki Türk ve İslam Yapıtları Müzesi’nde ziyaret edilebilecek.
Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkısıyla Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan stantta, Mevlana, Türk ve İslam Yapıtları, Galata Mevlevihanesi, Sakıp Sabancı, Sadberk Hanım ile Fotoğraf ve Heykel müzelerinin envanterlerinden seçilen eserler yer alıyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.