Uzmanından Çocuklar İçin Orta Tatil Önerileri!

25.01.2024
18

Okulların yarı yıl tatiline girmesi çocukların hem zihinsel hemde fizikî olarak dinlenebilmeleri açısından kıymetli bir fırsattır. İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Uzm. Kln. Psk Müge Leblebicioğlu Arslan ‘’Ara tatillerin verimli bir formda kıymetlendirilmesi, ruhsal yeterli oluş geliştirmelerine yardımcı olacaktır.’’ diyor. İşte size uzmanından 6 tane orta tatil önerisi!

Okulların yarı yıl tatiline girmesi çocukların hem zihinsel hemde fizikî olarak dinlenebilmeleri açısından değerli bir fırsattır. İstanbul Okan Üniversitesi Hastanesi Uzm. Kln. Psk Müge Leblebicioğlu Arslan ‘’Ara tatillerin verimli bir formda kıymetlendirilmesi, ruhsal güzel oluş geliştirmelerine yardımcı olacaktır.’’ diyor. İşte size uzmanından 6 tane orta tatil önerisi!

 

‘’Çocuklarında yetişkinler üzere tatile gereksinimleri olduğu unutulmamalıdır.’’

Bazı ebeveynler için tatili verimli geçirmek yalnızca akademik açıdan ağırlaşmak çocuğa özel dersler aldırmak, kursa göndermek, ödevlerle ve kitaplarla daima vakit geçirmesi konusunda takviye olmak manasına gelebiliyor. Bu tavra maruz kalan çocuklar da ne yazık ki okula geri döndüklerinde okula gitmek istememe, performans düşüşleri ve ahenk bozucu davranışların görülebilme oranı daha yüksek olabiliyor. 

Tatil süreci boyunca nasıl vakit geçirecekleri konusunda zorlanan ebeveynler çocuklarına ‘’Okulun başlasın artık. Bir okula gitte rahatlayayım. Sen okulda da böyleysen arkadaşların seni sevmez. Bunu yapmaya devam edersen öğretmenine şikayet edeceğim.’’ üzere cümleler kurabiliyorlar.   Bu sözler çocuğu istenmediğine dair olumsuz fikirlere iterek, konut ortamı içerisinde kurallara karşı gelen davranışlara, okul ve benlik algısının olumsuz istikamette etkilenmesine neden olabiliyor. Aşağıda belirttiğim unsurları gerçekleştirerek orta tatili verimli geçirme oranınızı arttırabilirsiniz. 

 

  1. Tatili duygusal ve bedensel gereksinimlerin giderilmesi açısından bir fırsat olarak değerlendirmeye itina gösterin,

 

Bu periyodu akademik eksikleri giderme periyodu olarak değil, çocuğunuzun ve kendinizin duygusal eksikliklerinizi ve gereksinimlerinizi giderme vakti olarak görün. Lakin tüm bunları gerçekleştirirken öğretmenler tarafından verilen sorumlulukları çocuğunuzun gerçekleştirmesi konusunda destekleyin. 

 Rutinlerinize yeni rutinler ve esneklikler ekleyerek devam edin. 

Rutinlerin çocuklar üzerinde rahatlatıcı bir tesiri vardır. Bilhassa okul yine başladığında ahenk sürecini kolaylaştırır. Lakin tatil olduğunu çocuğa belirterek belli esneklikler yapabilirsiniz. Örneğin; Ekran kullanımında ve uyku saatlerinde makul hudutlar çerçevesinde saat esneklikleri gösterebilirsiniz. 

 

  1. Fiziksel aktivitelere ehemmiyet verin! 

 

Fiziksel aktivite çocukların fizikî ve ruhsal sıhhatini korumak için hayli kıymetlidir. Okulda gücünü atmaya alışık olan çocuk tatil sürecinde gücünü atma konusunda zorlanabilir. Bu durumda mesken içerisinde istenmeyen davranışlara neden olabilir. Çocuğunuzun ilgi alanlarına ve gelişimsel seviyelerine uygun aktiviteler seçin. Örneğin, çocuğunuza spor yapması için destekleyici rol model olabilir, parka götürebilir ve tabiat yürüyüşleri yapabilirsiniz.  

Sosyal marifetlerini geliştirmelerine yardımcı olun. 

Ara tatilde çocuğunuza arkadaşlarıyla ve aile bireyleriyle görüşebilmesi için fırsatlar tanıyın.

 

  1. Sorumluluklar verin,

 

Çocuğunuza yaşına ve gelişimine uygun yapabileceği sorumluluklar verin. Örneğin, yatağını toplamak ya da tabakları masaya koymak üzere sorumluluklar çocuğu geleceğe hazırlar, özgüvenin gelişmesine ve kişiselleşmesine katkıda bulunur. 

 

  1. Sanatsal aktiviteler yapın,

 

Sanatsal aktiviteler çocukların yaratıcılık ve söz hünerlerini geliştirmelerine yardımcı olur. Örneğin, oyuncak ve hayvanlar müzesine gitmek, konutta aile bireyleriyle birlikte tematik ya da hür fotoğraf çalışması yapmak, çocuk sanat atölyelerine katılmak, çocuk tiyatro ya da sinemasına gitmek, aile bireyleriyle birlikte yeni kitaplar almak ve kitap okuma aktifliği yapmak, aile bireyleriyle birlikte sinema geceleri düzenlemek aktivite örneği olabilir. 

 

  1. Tatilin bitmesine birkaç gün kala çocuğunuza haber verin, 

 

Tatilin bitmesi kimi çocuklarda hüznü beraberinde getirebilir. Ayrışmayı ve okul sürecine ahengi kolaylaştırmak için tatilin ne kadar mühlet sonra biteceği dramatize etmeden çocuğa takvimde göstererek somutlaştırabilirsiniz. Bununla birlikte fotoğraflar yoluyla tatilde neler yaptık? Nasıl hissettim? Okulun açılması nasıl hissettiriyor? üzere his ve kanıları fotoğraf yoluyla söz etmesine yardımcı olarak hislerine eşlik edebilirsiniz. Bilhassa ilkokul çağı çocuklarına tatil bitiyor temalı okuma kitaplarıyla duygusal süreçlerine eşlik etmenizi önerebilirim. 

 

  1. Psikoterapi süreçlerini ihmal etmeyin!

 

Yapılan en büyük kusurlardan biri okul bitti sorunlar bitti algısıdır. Ben bunu yalancı uygunluk hali olarak isimlendiriyorum. Çocuğunuzun devam eden psikoterapi süreci varsa, tatil sürecinde de devam etme konusunda itina göstermeniz çocuğunuzun biyo-psiko-sosyal gelişimi açısından yararlı olacaktır.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: , , , ,
YAZARIN EKLEMİŞ OLDUĞU YAZILAR
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.