Sepet örücülüğü kursu KO-MEK’te

Klasik el sanatları branşımızdan olan sepet örücülüğü kursu KO-MEK’te devam ediyor

27.01.2024
21
Sepet örücülüğü kursu KO-MEK’te

Klâsik el sanatları branşımızdan olan sepet örücülüğü kursu KO-MEK’te devam ediyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Meslek Sanat Eğitim Kursları (KO-MEK) kentimizin bir pahası olan ve ünü Osmanlı Padişahı Sultan Abdülaziz’e kadar dayanan Karamürsel sepeti örücülüğü branşında eğitimler vermeye devam ediyor. Darıca Osman Gazi Kurs Merkezinde devam eden ve bilhassa bayan kursiyerlerin ağır ilgi gösterdiği kurslarda kursiyerlere sepet örücülüğü ile ilgili teknik bilgiler veriliyor.

İLMEK İLMEK İŞLİYORLAR

Kursta öncelikle sepet imalinde kullanılan kamış, saz, hasır otu, fındık çubuğu bitkileri ve yontma ağaçlardan elde edilen kısımlar kursiyerlere tanıtılıyor. Tanıtımların akabinde sepet örme süreci için hazırlıklar yapılarak kursiyerlerin el maharetleri ölçülüyor. İlerleyen kademelerde ısıtılan ve birkaç gün nemli bezde tutulan kısım ve bitkiler kursiyerler tarafından yargı ile inceltilerek sepet örümü için kullanışlı hale getiriliyor. Kursiyerler yapılan tüm bu meşakkatli ve sabır gerektiren süreçlerin akabinde sepet örmeye başlıyor.

DOĞAL ESERLERDEN YAPILIYOR

Unutulmaya yüz tutmuş ve klâsik el sanatları ortasında yer alan sepet örücülüğü tıpkı vakitte istihdam alanında da katkı veriyor. Doğal yollardan örülen sepetler, çiçekçi dükkânlarının yanı sıra birçok alanda faaliyet gösteren iş yerlerinde satışa sunuluyor ve doğal görünümü itibariyle de epey talep görüyor.

KURSİYERLERİMİZ ÇOK MUTLU

Kursiyer His Kandaz, ‘’KO-MEK’te bu türlü bir kursun olması beni çok heyecanlandırdı. Güç bir kurs fakat sabırla bu işin üstesinden gelmeye çalışıyorum. KO-MEK bizim için bir rehabilite merkezinin yanı sıra birçok şey öğrendiğimiz yeni arkadaşlıklar ve dostluklar kurduğumuz bir yer haline geldi. Burada öğrenmeyi de buranın bir modülü olmayı da çok seviyorum’’ diye konuştu. Bir öteki kursiyer Pınar Bal ise ‘’Burada sepet örücülüğü kursuna katılmaktan ötürü çok memnum. Bu kurs sayesinde yalnızca sepet değil tepsiler ekmek sepetleri ve avizeler yaparak çeşitleri artırıyoruz. Şuanda stantlara hazırlanıyoruz lakin stantlardan sonra yaptığımız eserleri komeksepeti aracılığıyla satışa sunarak el emeğimizin karşılığını da almayı düşünüyorum’’ dedi.

KO-MEK İLE BAŞARMAK BENİ KEYİFLİ EDİYOR

Kursun en yaşlı kursiyeri Necla Cengiz, ‘’Bu kursun en yaşlı kursiyeri olmama karşın burada bir çok şey öğrendim, kağıttan sepetler dekoratif eserler yaparak kendimi geliştirmeye başladım. Burada bir şeyler başarmak ve vaktimi olumlu harcamak beni keyifli ediyor. Şu anda kâğıttan avize yapıyorum. Birinci sefer bu türlü bir çalışma yaptım bittikten sonra kendi konutumun salonunda değerlendirmeyi düşünüyorum’’ sözünü kullandı.

BAŞVURU ADRESİ BİR TIK YAKININIZDA

44 Kurs merkezinde 379 farklı branşta eğitimlerine devam eden KO-MEK sepet örücülüğü branşında şimdiye kadar kısa müddette 169 şahsa eğitim verdi. Hayli güç ve meşakkatli bir eğitim modülü olan sepet örücülüğünde kursiyerler el maharetlerinin yanı sıra sabırları ile de ön plana çıkıyorlar. Siz de bir çok farklı branşta eğitim veren KO-MEK te eğitim almak istiyorsanız www.komek.org adresinden istediğiniz branşlara online müracaatta bulunabilirsiniz.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.