19. Burhaniye Zeytin ve Zeytinyağı Hasat Şenliği başladı

Burhaniye Belediyesinin klâsik hale dönüştürdüğü Zeytin ve Zeytinyağı Hasat Şenliğinin 19.su Burhaniye Belediyesi Hizmet Binası önünde yapılan kortej yürüyüşü ile başladı

28.01.2024
16
19. Burhaniye Zeytin ve Zeytinyağı Hasat Şenliği başladı

Burhaniye Belediyesinin klâsik hale dönüştürdüğü Zeytin ve Zeytinyağı Hasat Şenliğinin 19.su Burhaniye Belediyesi Hizmet Binası önünde yapılan kortej yürüyüşü ile başladı.

Belediye hizmet binası önünden Cumhuriyet Meydanına yapılan kortej yürüyüşü sonrası Cumhuriyet Meydanı’nda İstiklal Marşı ve Hürmet duruşu yapılması ile başladı. İstiklal Marşı ve Hürmet duruşunun akabinde Lider Deveciler tarafından Şenlik Çelengi Atatürk anıtına bırakıldı. Yapılan çelenk merasiminin akabinde Burhaniye Belediyesi Gençlik Merkezi Halk Oyunları grubunun yaptığı halk oyunları gösterisi yapılarak, vatandaşlara yöremize ilişkin sıcak tarhana çorbası da  dağıtıldı.

Günün mana ve değerini belirten bir konuşma yapmak üzere kürsüye çıkan Balıkesir Büyükşehir Lider Vekili Birol Şahin, bölgede yapılan zeytinciliğin ehemmiyetine vurgu yaparak, “ Zeytinyağının ve zeytin hasatının 19. Şenliği bereketli olmasını diliyorum” dedi.

Festivalin açılış konuşmasını yapmak üzere kürsüye çıkan Burhaniye Belediye Lideri Ali Kemal Deveciler, Büyük coşkuyla hasadı yapılan zeytinlerin damaklarla buluştuğu periyotta olduklarını tabir ederek kelamlarına şöyle devam etti; Bu yıl 19. sunu düzenlediğimiz Burhaniye Zeytin ve Hasat Şenliği vesilesiyle hemşehrilerimizle bir ortada olmanın memnunluğunu yaşıyoruz. Yaşadığımız bu verimli topraklarda dünyanın en lezzetli ve kaliteli zeytinyağları üretiliyor. Toprağın bize verdiği bu eşsiz hoşluğun, bedelin farkındayız. Bölgemizde zeytin ağaçlarını korumak, zeytinciliği geliştirmek ve desteklemek için lokal idareler olarak elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Üreticiyi desteklemenin yanı sıra Belediyemiz yerlerinde bulunan zeytin ağaçlarının bakımına verdiğimiz bedel ile birlikte kendi markamızı oluşturarak satışa sunuyoruz. Ülkemizdeki zeytinyağı piyasasında Burhaniye’mizin ismini duyurarak Burhaniye’mize kazandırmaya devam ediyoruz.

Yapmış olduğumuz Zeytin ve Zeytinyağı Hasat Şenliğimiz ülkenin birçok yerinden konuklarımızı Burhaniye’mizde ağırlama fırsatı sağlıyor, Burhaniye Belediyesi olarak kültürel ve tarihî olan bu stil tertiplerin her vakit destekçisi olacağız” halinde konuştu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.