2. Milletlerarası Sille Sempozyumu sona erdi

Türkiye’nin eşsiz kültürel mirasının, nadir ve değerli bir modülü olan Sille’nin ele alındığı 2.Uluslararası Sille Sempozyumu 3. gün etkinliklerinin de tamamlanmasıyla son buldu.

28.01.2024
25
2. Milletlerarası Sille Sempozyumu sona erdi

Türkiye’nin eşsiz kültürel mirasının, seçkin ve değerli bir kesimi olan Sille’nin ele alındığı 2.Uluslararası Sille Sempozyumu 3. gün etkinliklerinin de tamamlanmasıyla son buldu.

Tarihi zenginliklerin gelecek jenerasyonlara miras bırakılması emeliyle gerçekleştirilen sempozyum epey ağır bir ilgi gördü. 

Selçuklu Belediyesi ile  Necmettin Erbakan Üniversitesi öncülüğünde, Silleyi Kalkındırma ve Tanıştırma Derneği, Kapadokya Araştırma Merkezi, Yunanistan Sille Derneği, Küçük Asya Araştırmaları Merkezi işbirliğinde gerçekleştirilen 2. Milletlerarası Sille Sempozyumu sona erdi. 

Anadolu’nun kıymetli tarihi ve kültürel miraslarından olan, tarih boyunca birçok medeniyete mesken sahipliği yapan Sille’nin tüm istikametlerinin alanında uzman isimler tarafından geniş bir yelpazede ele alınacağı II. Memleketler arası Sille Sempozyumu ve  Konya ve Sille Hazineleri Sergisi’nin de yer aldığı sempozyum üçüncü gününde iştirakçilerin, Çatalhöyük, Payitaht Müzesi, Mevlana Müzesi, ve Sille’ye gerçekleştirdiği ziyaretlerle tamamlandı.

Selçuklu Kongre Merkezi’nin mesken sahipliği yaptığı 10 oturumda gerçekleşen  sempozyumda Türk ve Yunan  50 konuşmacı Sille’nin geçmişten bugüne olan tarihi seyahatini anlatarak tarihe not düştü. Sempozyumda sunulan bildiriler Türkçe ve İngilizce olmak üzere iki cilt halinde kitaplaştırılarak kalıcı bir müracaat kaynağı oluşturacak.

 

Başkan Pekyatırmacı: “Sille’nin kadim kültürü için çalışmalarımızı tıpkı ihtimamla sürdüreceğiz”

Sille’nin kadim mirasını koruyup gelecek jenerasyonlara aktarılması ismine var olan çalışmalara yenilerini ekleyerek bu alanda çalışmaları sürdüreceklerini tabir eden Selçuklu Belediye Lideri Ahmet Pekyatırmacı: “ Sille için yürüttüğümüz faaliyetlerde  üniversitelerimiz ve başka kurumlarımızla çeşitli alanlarda iş birliğimizi sürdürüyoruz. Memleketler arası Sille Sempozyumumuz da bu iş birliklerimizden bir tanesi ve Sille’ye çok paha veriyoruz, Sille’nin tüm taraflarıyla ele alınması hakikaten çok değerli. Bu yıl ikincisini gerçekleştirdiğimiz  2. Memleketler arası Sille Sempozyumu’nda da coğrafyası, tarihi, gelenekleri ve günümüze ulaşan yapıtları ile Sille çok geniş bir perspektifte incelendi. 2. Memleketler arası Sille Sempozyumu ile Konya ve Sille Hazineleri Sergisi’ni Necmettin Erbakan Üniversitesi, Sille Kalkındırma ve Tanıştırma Derneği, Kapadokya Araştırma Merkezi, Yunanistan Sille Derneği ve Küçük Asya Araştırmaları Merkezi ile birlikte gerçekleştirdik. 10 oturum halinde yapılan ve 27 Ocak Cumartesi günü son bulan  sempozyumda yerli ve yabancı olmak üzere 49 bilim adamı tarafından bildiriler sunuldu. Bu bildiriler daha sonra Türkçe ve İngilizce olmak üzere iki cilt halinde kitaplaştırılarak kaynak eser olarak yayın hayatımıza kazandırılacak.  Sempozyumda öncelikle Sille’de günümüze kadar ulaşan tüm eserler coğrafik ve tarihi özellikleri dikkate alınarak özel başlıklarda incelenecek. Sille’nin imar ve müdafaa planından gelenek ve göreneklerine, hayat biçiminden giysi kültürüne kadar her şey bu sempozyumda ele alındı. Tekrar Türkçe, Yunanca ve İngilizce olmak üzere üç farklı lisanda açıklamaların bulunduğu ve birinci sefer bilim dünyasına sunulacak olan yapıtların de yer aldığı “Konya ve Sille Hazineleri Sergisi” de ziyarete sunuldu. Standımız Kapadokya Araştırma Merkezi Müzesi’nde Konya ve Sille ile ilgili 110 eser, 50’ye yakın harita, fotoğraf ve evrak ile Atina Ulusal Kütüphanesinde tespit edilen 14 Osmanlı Fermanı’nın incelemeleri ve fotoğraflamaları sonrası 30 adet 3 boyutlu modellemeyle birlikte 116 örneği barındırıyordu. Standımızın yıl içerisinde yurt içi ve yurt dışında tekrarlanması için ise hazırlıklarımızı sürdürüyoruz.  Gerçekleştirdiğimiz 2. Memleketler arası Sille Sempozyumu’nun Türk Yunan dostluğuna da katkı sağlayacağını düşünüyorum.  Tarihi mirasımızın tanıtılması ve gelecek nesillere aktarılması gayesi ile bu çalışmalarda yer alan Sille Kalkındırma ve Tanıştırma Derneği Lider Vekili Hikmet Yanartaş’a, Küçük Asya Araştırma Merkezi Müdür Yardımcısı Stavros Anestidis’e, Kavala Kapadokya Araştırma Merkezi Lideri Kaplanis Iosifidis’e, Kavala Belediye Lider Vekili Apostolos Moumtzakis’e, Necmettin Erbakan Üniversitesi Sanat Tarihi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Ahmet Çaycı’ya, Dr. İlker Mete Mimiroğlu’na ve Necmettin Erbakan Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cem Zorlu’ya teşekkür ediyorum” formunda konuştu.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.