İzmir Kültür Fonunda mükafatlar sahiplerini buldu

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin lokal idareler ismine bir birinci olan İzmir Kültür Fonu (İzKF) projesi kapsamında düzenlenen Döngüsel Kültür Proje Fikri ve Proje Uygulama Yarışı’nın sonuçları, düzenlenen ödül merasiminde kamuoyuyla paylaşıldı.

28.01.2024
25
İzmir Kültür Fonunda mükafatlar sahiplerini buldu

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin lokal idareler ismine bir birinci olan İzmir Kültür Fonu (İzKF) projesi kapsamında düzenlenen Döngüsel Kültür Proje Fikri ve Proje Uygulama Yarışı’nın sonuçları, düzenlenen ödül merasiminde kamuoyuyla paylaşıldı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Lideri Tunç Soyer’in kültür üreticileri ve sanatkarları üretime teşvik etmeyi amaçlayan vizyonu ve kültür sanat topluluğunun gereksinimleri doğrultusunda şekillenen İzmir Kültür Fonu (İzKF) projesinde kıymetli bir adım daha atıldı. Proje kapsamında düzenlenen Döngüsel Kültür Proje Fikri ve Proje Uygulama Yarışı’nın sonuçları, 25 Ocak’ta düzenlenen ödül merasiminde kamuoyuyla paylaşıldı.

Kültür ve sanat alanında yeni proje fikirlerinin geliştirilmesi ve hayata geçirilmesine dayanak sağlamak maksadıyla yola çıkan İzKF kapsamındaki “Döngüsel Kültür Proje Fikri ve Proje Uygulama Yarışması” için 18 Kasım 2023’te müracaatlar açılmıştı. 

 

İzKF büyük ilgi ile karşılandı

Üç haftalık davet mühleti boyunca müsabakaya sinema, müzik, tiyatro, heykel, grafik ve performans üzere farklı sanat kollarından ve İzmir’in birçok farklı ilçesinden 37 proje başvurusu yapıldı. Açık davet unsuruyla, şeffaf kriterler doğrultusunda ve bağımsız bir kıymetlendirme kurulu tarafından titizlikle yapılan değerlendirmelerin sonucunda kazananlar 25 Ocak’ta Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde düzenlenen merasimle açıklandı.

 

Bergama’dan Karaburun’a kadar tüm İzmir’de kültür sanata katkı sağlandı

İzKF kapsamında düzenlenen iki kademeli yarış ile kültür sanat üreticileri proje fikirleri için ödüllendirildi ve fikirlerini uygulayabilmeleri gayesiyle para mükafatı almaya hak kazandı. “Döngüsel Kültür Proje Fikri Yarışması”nda birinci 75 bin, ikinci 50 bin, üçüncü 40 bin Türk Lirası alacak. Teşvik Mükafatı 20 bin, Mansiyon Mükafatı ise 15 bin Türk Lirası olarak belirlendi.  Proje fikri ile ödül alanların projelerini hayata geçirmelerine kaynak oluşturacak “Döngüsel Kültür Proje Uygulama Yarışması”nda ise birincilik 325 bin, ikincilik 250 bin, üçüncülük 200 bin, Teşvik Mükafatı 50 bin, Mansiyon Mükafatı ise 40 bin Türk Lirası olarak açıklandı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi bu sayede 2024 yılı boyunca ortalarında Bergama, Karaburun, Urla ve İzmir merkezinde faaliyetlerini sürdüren dokuz farklı bağımsız kültür sanat üreticisinin yapacağı projelere toplam 1.760.000 TL meblağında finansal takviye sağlayacak. 

İzKF dayanaklarından yararlanmak üzere başvurusunu gerçekleştiren tüm müracaat sahiplerine önümüzdeki haftalarda karar münasebetleri ve tekliflerin yer aldığı geribildirimler yazılı olarak iletilecek. 

 

Ödül alanlar

İzKF Takviye Programı’nda dereceye giren projeler ve müracaat sahipleri şu halde:

 

Döngüsel Kültür Proje Fikri Yarışı Ödülleri

Birinci: Yeraltından Gökyüzüne İzmir’in Sesleri – Ömer Erciyes

İkinci: Kiosk – Performatif Showcase – Bergama – Eren Arıkan

Üçüncü: Suyun Taşıdıkları: Selinos ve Kentsel Belleğin İzleri – Karantina Kolektifi

Teşvik Mükafatları: Köklerden Yükselen Kıssalar – Sıla Topçam , Artmeet 2024 – Özgür Aydek, Oyun Arkadaşım Zeytin: Sonsuz Ağaç – Ayşegül Pınar Acar 

Mansiyon Mükafatları: Herkes Biraz Muharrir: ‘Dostluk Kazansın’ – Gökmen Küçüktaşdemir,  İzmir’den Karakter Yaratmak Proje Geliştirme Atölyeleri – Bayan Direktörler Derneği, Mavi Düşlerle Yeşeren Bayanlar, Tabiat ve Deniz El Ele – Nazlı Kayı

Döngüsel Kültür Proje Fikri Müsabakası Komite Üyeleri: Prof. Dr. Sevda Alankuş, Sibel Ersin, Cem Mansur, Dr. Funda Lena, Seda Naniç.

 

Döngüsel Kültür Proje Uygulama Yarışı Ödülleri

 

Birincilik Mükafatları:

Yer Altından Gökyüzüne İzmir’in Sesleri 

Kiosk – Performatif  Showcase – Bergama

 

İkincilik Mükafatları:

 Suyun Taşıdıkları: Selinos ve Kentsel Belleğin İzleri 

Oyun Arkadaşım Zeytin: Sonsuz Ağaç

 

Üçüncülük Mükafatı:

 İzmir’den Karakter Yaratmak Proje Geliştirme Atölyeleri

 

Teşvik Mükafatları: 

Artmeet 2024 – Ortaklık

Köklerden Yükselen Hikayeler

 

Mansiyon Mükafatı: 

Herkes Biraz Muharrir: ‘Dostluk Kazansın’

 

Döngüsel Kültür Proje Uygulama Müsabakası Kurul Üyeleri: Prof. Dr. Nurhan Yentürk, Çelenk Bafra, Elif Kamışlı, Cangül Kuş, Ezgi Yılmaz.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.