Bu proje ile bayanlar afetlerde daha aktif rol üstlenecekler

Projenin ayrıntıları ile ilgili bilgi veren Doç. Dr. Şeyda Dülgerler,  “İnsanlar son yıllarda sayısı ve şiddeti artan afetlere hazırlıksız yakalanmakta ve afetlerin tesirleri nedeniyle hem fizyolojik hem de ruhsal zorlanmalar yaşayabilmektedirler.

29.01.2024
17
Bu proje ile bayanlar afetlerde daha aktif rol üstlenecekler

Ege Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi  Ruh Sıhhati ve Hastalıkları Hemşireliği Anabilim Kısmı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şeyda Dülgerler’in yürütücülüğünü yaptığı Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr.  Ayşegül Dönmez ve Arş. Gör. Melike Kara’nın araştırmacı olarak misyon aldığı “Kadınların Afet Riskine Ruhsal Hazırlığı”  başlıklı özgün araştırma projesi TÜBİTAK tarafından desteklenmeye uygun görüldü. Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Necdet Budak, TÜBİTAK tarafından desteklenen projeyi gerçekleştiren grubu tebrik ederek muvaffakiyetler diledi.

Projenin ayrıntıları ile ilgili bilgi veren Doç. Dr. Şeyda Dülgerler,  “İnsanlar son yıllarda sayısı ve şiddeti artan afetlere hazırlıksız yakalanmakta ve afetlerin tesirleri nedeniyle hem fizyolojik hem de ruhsal zorlanmalar yaşayabilmektedirler. Bu bağlamda ne yazık ki 2023 yılının Şubat ayında ülkemizde büyük bir felaket yaşanmış, Kahramanmaraş merkezli meydana gelen sarsıntıda son bilgilere nazaran 17 vilayet afet bölgesi ilan edilmiş, 50 binin üzerinde vatandaşımız hayatını kaybetmiş ve 100 binin üzerinde vatandaşımız yaralanmıştır. Afetler sonucunda meydana gelen meselelerin olumsuz tesirlerinden korunabilmek için afetlere ruhsal hazırlıklı olmak çok kıymetli olup, ruhsal hazırlık, fizikî hazırlığın temelini oluşturmasından ötürü kıymetlidir. İçinde yaşanılan toplumda bulunan riskli kümeler afetlerden daha fazla etkilenmektedir. Dolayısı ile bu kümelere yönelik özel teşebbüslerin müdahale planlarında yer alması gerekmektedir ve bu riskli kümelerden biri de bayanlardır. Tıpkı vakitte bayanlar tabiatları gereği ve üstlendikleri toplumsal roller nedeniyle afet öncesi risk azaltma ve hazırlık periyodunda, afet sırasında ve afet sonrasında rehabilitasyon periyodunda hakikat yaklaşım göstererek afet idaresinde kıymetli roller üstlenebilirler” diye konuştu.

Doç. Dr. Şeyda Dülgerler,  “Projede bayanların afet riskine karşı ruhsal olarak hazırlanmasına yönelik uygulanacak psikoeğitim programı ile bayanların ve dolaylı olarak toplumun afetlere hazırlanarak afete direnç geliştirmeleri hedeflenmiştir. Uygulanan psikoeğitim sayesinde bayanlar, toplumsal etraflarının afetlerde ziyan azaltma ve hazırlık basamaklarına faal katılmalarını sağlayarak, afet durumlarında edindikleri baş etme marifetleri sayesinde hayatta kalma çabalarında ve düzgünleşme süreçlerinde daha çabuk organize olarak, hem kendilerine hem de etraflarına takviye olabileceklerdir. Bunun sonucunda çaresiz, savunmasız, kurban rolünden çıkıp hünerleri ve güçlü istikametleri ile afetlerle başa çıkma kapasitesi olan, afet idaresinde faal rol alan bireyler haline geleceklerdir. Bu çeşit eğitim modüllerinin geliştirilmesi ve yaygınlaştırılması afete ait bayanların güçlenmesini destekleyeceği üzere bayanların bakımındaki çocuk, engelli ve yaşlı üzere kırılgan kümelerin da dolaylı olarak güçlendirilmesi manasına gelmektedir. Bayanların afet risk azaltma ve hazırlıklı olma mevzularında toplumsal rolleri ve hünerleri nedeni ile değerli bir küme olduğunun vurgulanması ve bayanlarda hazırlıklı olmayı artırmayı hedeflemesine yönelik oluşturulan projemizin afet durumlarına yönelik toplumsal refleksimizi güçlendireceği düşünülmektedir” dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.