Rektör Prof. Dr. Budak, “EÜ, milletlerarası standartlarda bir dünya üniversitesi olduğunu kanıtladı”

EÜ’de ISO 9001 Kalite İdare Sistemi ve ISO 14001 Etraf İdare Sistemi Dokümanı Takdim Merasimi

29.01.2024
13
Rektör Prof. Dr. Budak, “EÜ, milletlerarası standartlarda bir dünya üniversitesi olduğunu kanıtladı”

EÜ’de ISO 9001 Kalite İdare Sistemi ve ISO 14001 Etraf İdare Sistemi Evrakı Takdim Töreni

Kaliteyi içselleştirerek bir kültür haline getiren ve son yıllarda akreditasyon konusunda kıymetli atılımlar gerçekleştiren Ege Üniversitesinde (EÜ) “ISO 9001 Kalite İdare Sistemi ve ISO 14001 Etraf İdare Sistemi Evrakı Takdim Töreni” düzenlendi. EÜ Fen Fakültesi Konferans Salonunda gerçekleşen evrak takdim merasimine Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, üniversite üst idaresi, senato üyeleri, ünite kalite temsilcileri ile akademik-idari çalışanlar katıldı.

Kazanılan dokümanlarla Ege Üniversitesinin bir dünya üniversitesi olduğunu kanıtladığını söyleyen Rektör Prof. Dr. Necdet Budak, “21. yüzyılda globalleşme ve bilgi teknolojilerinin süratli gelişimine paralel olarak eğitim alanında önemli dönüşümler meydana geldi. Tüm bu gelişmeler ışığında yükseköğretimin değişen yapısı içerisinde yaşanan rekabet, yükseköğretim kurumlarında kalitenin sorgulanmasını ve belli kalite teminat sistemlerinin gelişmesini de kaçınılmaz kıldı. Bizler de Ege Üniversitesi olarak global rekabetin gerisinde kalmamak ismine kalite kavramını bir kurum kültürü haline getirmek ve eğitim programlarımızı akredite etmek için kendimize maksatlar belirledik ve bu gayeler doğrultusunda ağır bir mesai harcadık. Kalite siyasetleri ekseninde yürüttüğümüz disiplinli çalışmalar sonucunda büyük bir muvaffakiyet ivmesi kaydedilerek programlarımızın yüzde 70’inden fazlasını akredite ettik. Gösterdiğimiz üstün uğraş ve takip ettiğimiz güçlü stratejilerin akabinde; Kurumsal Akreditasyon Programı’na  dâhil edilen Üniversitemizde, adeta tam bir seferberlik başlattık ve tüm kıymetlendirme süreçlerini muvaffakiyetle tamamlayarak, Kurumsal Tam Akreditasyon alan ülkemizdeki birinci devlet üniversitesi olarak tarihi bir muvaffakiyete imza attık. Bu muvaffakiyet bir tesadüf değil çalışmanın, üretmenin ve kurum kültürü haline getirdiğimiz kalite kavramını tüm faaliyetlerimizde temel prensip olarak benimsememizin sonuncu sonucuydu” dedi.

“Başarılarımızı sürdürülebilir kılmayı hedefliyoruz”

Elde edilen muvaffakiyetleri sürdürülebilir kılmayı hedeflediklerini lisana getiren Prof. Dr. Budak, “Başarıları elde etmek kadar sürdürülebilir kılmak da önemli değer arz ediyor. Bu şuurdan yola çıkarak Ege Üniversitesi olarak kalite konusunda çalışmalarımızı birinci günkü titizlikle sürdürmeye, sistemlerimizi günün gerekli kıldığı şartlara nazaran revize etmeye devam ettik. Bugün de global rekabette üniversitemize güç katacak kalite ve etraf idare sistemleri ortasında yer alan ISO 9001 Kalite İdare Sistemi ve ISO 14001 Etraf İdare Sistemi evraklarını Üniversitemize kazandırmanın gururunu yaşıyoruz. Dünyanın en yaygın kalite idare standardı olan ISO 9001 ve etraf idare standardı olan ISO 14001 evrakları, kurum ve kuruluşların hizmet ve performans idaresi konusunda daima düzgünleştirmeye, geliştirmeye ve süreklilik sağlanmasına imkan tanımaktadır.  ISO 9001 Kalite İdare Sistemi dokümanı ile üniversitemizdeki tüm operasyonel süreçlerimizi en düzgün biçimde izlememizi ve yönetmemizi daha da sürdürülebilir hale getirecek. ISO 14001 Etraf İdare Sistemi Dokümanıyla ise,  yasal zorunluluklarımızın ötesinde var olan etraf bakış açımızı,  organize olmuş bir idare yapısı ile geliştirecek,  sıfır atık başta olmak üzere tüm çevresel sürdürülebilirlik çalışmalarımızı daha da uygun biçimde izlememizi ve yönetmemizi sağlayacak. Ayrıyeten, bugün sahip olduğumuz bu dokümanlar Üniversitemizin ticari eser ve dış hizmetlerinin marka pahasını artırma konusunda katkı sağlayacak. Üniversitemize bu dokümanların kazandırılmasında emeği geçen akademik ve idari tüm çalışanımıza teşekkür ediyorum” dedi.

“Belgelerimiz memleketler arası tanınırlığa sahip”

Ege Üniversitesi ISO Başdenetçisi Doç. Dr. Hacer Göknur Şişman Aydın, “Ege Üniversitesi olarak hakikaten büyük bir iş başardık ve bununla ne kadar gurur duysak azdır. Bu süreçte en değerli ögelerden bir tanesi de üniversite üst idaremizin kararlılığıydı. Bu manada Rektörümüz Prof. Dr. Necdet Budak’a da bu kararlılıktan dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz. Tüm süreçlerde takviyelerini ve vizyonunu bizlere her daim hissettirdi. Aldığımız dokümanlar sırf Türkiye’de de dünyada da pek çok ülke nezdinde geçerliliği olan ve tanınan dokümanlardır. Yani, Ege Üniversitesi olarak verdiğimiz eser ve hizmetlerin dünya standartlarında olduğunu belgelemiş olduk. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi. Doç. Dr. Hacer Göknur Şişman Aydın, yaptığı sunumda evrak alım sürecini, kazanılan dokümanların üniversiteye kazandırdıklarını ve gelecek gayelerini anlattı.

Rektör Prof. Dr. Budak, dokümanları Senato Üyeleri ile birlikte astı

Konuşmaların akabinde EÜ Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Mehmet Ersan, Prof. Dr. Banu Yücel ve Prof. Dr. Birincinin Şengün; kazanılan evrakları Rektör Prof. Dr. Necdet Budak’a takdim etti. Ayrıyeten, dokümanların kazanılmasında emeği geçen ünite çalışanına de “Teşekkür Belgeleri” Prof. Dr. Budak tarafından takdim edildi. Kutlama pastasının kesilmesiyle son bulan aktiflik sonrasında ISO 9001 Kalite İdare Sistemi ve ISO 14001 Etraf İdare Sistemi Dokümanları, Ege Üniversitesi Senato Salonunda bulunan muvaffakiyet köşesine asıldı.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.