Her kısımdan vatandaş, Türk Halk Müziği’nde buluştu”

Bağcılar Belediyesi’nin açtığı Türk Halk Müziği Korosu, öğrencisinden emeklisine toplumun her kesitinden vatandaşa hizmet veriyor. Müzikseverler, eğitim sonunda ilçe sakinlerine yönelik büyük bir konser verecek.

30.01.2024
26
Her kısımdan vatandaş, Türk Halk Müziği’nde buluştu”

Bağcılar Belediyesi’nin açtığı Türk Halk Müziği Korosu, öğrencisinden emeklisine toplumun her bölümünden vatandaşa hizmet veriyor. Müzikseverler, eğitim sonunda ilçe sakinlerine yönelik büyük bir konser verecek.

Bağcılar Belediyesi, düzenlediği kurs ve etkinliklerle kentin kültürel ve toplumsal hayatına katkı sunmaya devam ediyor. Bu kapsamda Türk halk müziği sevenler için kurs açıldı. Bağcılar Belediyesi Bayan ve Aile Kültür Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen kurs ağır ilgi görüyor. Pazartesi akşamı bir ortaya gelen kursiyerler, müzisyen Erdal Şahin eşliğinde ses eğitiminden okumaya kadar Türk halk müziği üzerine eğitim alıyor.

Okul derslerime yardımcı oluyor

Koro içinde emeklisinden kamu çalışanına mesken hanımından öğrencisine kadar çok farklı bölümlerden müziksever bulunuyor. Kursiyerlerden biri de 20 yaşındaki Ayşe Öğüt, Bahçeşehir Üniversitesi Konservatuar Bölümü’nde okuyan Öğüt, “Burası yalnızca cümbüş için gelinen bir yer değil. Buranın bilgi için de değerli olduğunu düşünüyorum. Benim okul derslerime de yardımcı oluyor. Burada aldığım eğitim sayesinde okulda yabancılık çekmiyorum. Hazır bir halde derslere gidiyorum. İleride de bir Türk halk müziği sanatkarı olmayı düşünüyorum” dedi.

Türkü dinleyen beşerler yaşlanmaz

76 yaşındaki emekli İhsan Kiraz ise “Türküler öğrenmek ve dinlemek insanı dinlendiriyor. Zira özümüz bu. Türküleri gençlerimize anlatmaya, dinletmeye ve öncü olmaya çalışıyoruz. 76 yaşındayım hala müzikle uğraşıyorum. Türk halk müziği, sanat müziği dinleyen beşerler yaşlanmaz” diye konuştu.

Tüm kursiyerlerimiz bizim için çok değerli

Kültür ve sanat alanına özel bir değer verdiklerini söyleyen Bağcılar Belediye Lideri Abdullah Özdemir de şunları tabir etti: “Türk halk müziğine ilginin ağır olması bizi sevindiriyor. Kursumuz sayesinde komşularımız hem yeteneklerini ortaya çıkarıyor hem de keyifli vakit geçiriyorlar. Müziğe katkı sunan tüm kursiyerlerimiz bizim için çok kıymetli. Hepsine muvaffakiyetler diliyorum” diye konuştu.

20 Şubat’ta konser verecekler

Eğitimlere katılan kursiyerler, kendilerine sunulan imkanlardan ötürü Özdemir’e teşekkürlerini iletti. Kursiyerler, 20 Şubat 2024 tarihinde verecekleri büyük bir konserle de hünerlerini sergileyecekler.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.